Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Ölçü Aleti

#

Topraklama; elektrik akımının insanları ve civardaki elektronik aletleri olumsuz etkilemesini önleme amacıyla uygulanmakta olan bir güvenlik önlemidir. İnşa edilen tüm yapılarda mutlaka topraklama sistemi bulunmalıdır. Her binada mutlaka içerisinde elektrik aletleri kullanıldığından, elektrik tesisatında meydana gelecek olası kaçakların etkisini azaltmak için topraklama yapılması şarttır. Topraklama yapılacak yerlerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında ise topraklama direnci yer almaktadır. Topraklama direncini dikkate almadan yapılacak olan bir topraklama, direnç yüksek olduğu takdirde tamamıyla işlevsiz olacaktır. Bu yüzden topraklama tesisatı öncesinde direnç kontrol edilmeli, düşükse topraklama yapılmalıdır. Direnç yüksek olduğu takdirde ise düşürülmesi için çeşitli yöntemler denendikten ve topraklama direnci düşürüldükten sonra tesisat yapılmalıdır.

 

Peki topraklama direnci nasıl ölçülür? Direncin yüksek veya düşük olması neye bağlıdır? Topraklama direncini, topraklama ölçü aleti ile ölçmek mümkündür. Alet kullanılarak topraklama direncinin kaç ohm olduğu tespit edilmeli, bu değer yüksekse düşürülmelidir. Topraklama yapılacak bir bölgedeki geçiş direncinin 5 ohm civarında olması beklenir. Eğer bu geçiş direnci bu değerden yüksekse, farklı yöntemler kullanarak bu direnç mümkünse 3 ohm seviyesine kadar çekilmelidir.

 

Topraklama direncinin yüksek veya düşük olmasının neye bağlı olduğu hususuna gelecek olursak… Toprak türü, sıcaklık ve nem gibi faktörler direnç konusunda belirleyici rol oynar. Bataklık çamuru çok düşük dirence sahipken, killi toprak biraz daha fazla dirençlidir. Kumlu toprağın direnci killi toprağa göre daha fazlayken çakıllı ve taşlı topraktaki geçiş direnci çok daha fazla olacaktır. ayrıca sıcaklık ve nem arttıkça, iletkenlik de azalacak; dolayısıyla topraklama için uygun zemin daha kolay yakalanacaktır.

 

Topraklama ölçü aleti kullanarak tespit edilecek olan geçiş direncini düşürmek için en çok kullanılan yöntem ise direnç düşürücü kimyasallardır. Genellikle Gem Tozu olarak da bilinen direnç düşürücü kimyasalların kullanım kolaylığı ve bakım gerektirmemesi, bu ürünlerin tercih edilmesindeki en büyük etkenler olarak düşünülebilir. Ayrıca kimyasal direnç düşürücülerin yer altı kaynaklarına herhangi bir zararının da bulunmayışı, bu ürünleri cazip kılmaktadır.

 

Kısacası topraklama öncesine topraklama ölçü aletinden yardım almak ve toprak direncini hesaba katmak son derece önemlidir. Topraklama geçiş direnci yüksekse, ilgili bölgede topraklama yapılmaması daha uygun olacaktır.