Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner Sistemi

#

Paratoner sistemi, yıldırımdan korunmak için alınabilecek en etkili tedbirlerin başında yer almaktadır. Yıldırımdan korunmak için iç yıldırımlık ve dış yıldırımlık olmak üzere iki farklı tipte korunma önlemleri vardır ve paratoner sistemleri, “dış yıldırımlık” grubu içerisinde bulunmaktadır.

 

Gökyüzü ile yeryüzü arasında ciddi miktarda elektron alışverişi anlamına gelen yıldırımlardan dolayı pek çok yapı zarar görmekte, meydana gelen yangınlardan ötürü her yıl birçok insan hayatını kaybetmektedir. Yıldırımların zararlı etkilerinden korunmak için bu yüzden paratoner kullanmak son derece önemlidir. Özellikle yüksek binalara yıldırım düşme riski daha fazladır. Bu yüzden başta nispeten yüksek binalar olmak üzere, cami, deniz feneri gibi binaların tamamında paratoner kullanılmalıdır.

 

Paratoner sistemleri sayesinde yıldırımdaki elektrik yükü paratonerlere çekilir. Paratonerden toprağa döşenen iletkenler sayesinde de elektrik yükü toprağa aktarılır. Elektriğin toprağa aktarılması ise topraklama tesisatı sayesinde gerçekleşmektedir ki topraklama elemanları zamanla korozyona uğrayacağından, tesisat elemanlarının düzenli olarak bakımının yapılması, topraklamada herhangi bir sorun oluşmuşsa onarılması son derece önemlidir.

 

Topraklama tesisatında dikkat edilmesi gereken hususların başında ise topraklama geçiş direnci yer almaktadır. Geçiş direnci olabildiğince küçük olmalıdır ki topraklama yeteri kadar sağlıklı olsun. Aksi takdirde yıldırımdan gelecek olan akımın toprağa iletilmesi, yüksek dirençten ötürü, zorlaşacaktır. Bu durum da paratoner sistemlerinden istenen sonucu elde etmeyi zorlaştıracaktır.

 

Topraklama geçiş direnci yüksek olan yerlerde uygulanacak olan paratoner sistemlerinde, topraklama yapılacak alanda, direnç düşürücü kimyasalların kullanılması gerekebilir. Bu kimyasallar sayesinde geçiş direnci çok düşük seviyelere çekilecek, topraklama da sağlıklı bir şekilde tesis edilecektir. Dolayısıyla paratoner sistemlerinden beklendiği üzere, yıldırımların olumsuz etkileri de minimuma indirgenmiş, başta yangın gibi olumsuz etkiler olmak üzere yıldırımlardan ileri gelen pek çok etki ortadan kalkacaktır.

 

Son olarak paratoner sistemi seçerken binanın yapısı, bulunduğu yer gibi farklı hususlar göz önüne alınmaktadır. Başlıca paratoner sistemlerini; aktif paratonerler ve yakalama çubukları ile ifade etmek mümkün olsa da, paratoner sistemlerinin haricinde kullanılabilecek olan alternatif yöntemler aracılığıyla da yıldırımlardan korunmak mümkündür. Fakat en garanti ve kesin çözüm sunan yöntem; paratoner sistemleridir.