Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Cadweld Kaynak

#

Cadweld kaynak yöntemi, doğru şekilde uygulandığı takdirde herhangi bir zorluğu olmasa da, bu konuda deneyimli ve uzman kişilerce yapılması son derece önemlidir. Termokaynak olarak da adlandırılan Cadweld kaynak uygulaması için öncelikle kaynak yapılması düşünülen iletkenler hazırlanmalıdır. Kaynak türüne göre belirlenen pota da iletkenlerin üzerine yerleştirilir ve sonrasında da pense gibi bir araç yardımıyla kapatılır. Kaynak kalıbının hem kuru hem de temiz olması gerekmektedir. Bu yüzden kaynak yapmadan önce kalıp kontrol edilmeli; kirliyse temizlenmeli, nemliyse kurutulmalıdır. Ayrıca potanın ek yerlerinde de boşluk olmamalıdır. Aksi takdirde kaynak yapıldığında boşluk yerlerden ilk etapta akabilir. Bu da kaynağın yeteri kadar sağlam olmasını engelleyecektir. Muhtemelen de yeniden kaynak yapmayı gerektirecektir. Öyle olmasa bile kısa süre içerisinde kaynak yerlerinden kopması kuvvetle muhtemeldir.

 

Kaynak yapılırken ne kadar toz kullanılacağı da dikkatle belirlenmesi gereken bir konudur. Çünkü toz miktarı az olduğu takdirde kaynak yetersiz olabilir. Ek yerlerinde kopma meydana gelebilir toz az kullanılırsa…

 

Pota haznesinin altında bulunan delik de kapatıldıktan sonra kaynak tozu bu hazneye koyulur. Yanıcı madde de tozu koyduktan sonra boşaltılır. Yalnız yanıcı madde üstte, toz altta olmalıdır. En son olarak da pota kapatılır. Çakmak veya kibrit yardımıyla yanıcı madde yakıldıktan sonra mümkünse, işlemin yapıldığı yerden uzak durulur. Özellikle etrafta izleyenler olmaması, merak edenlerin fazla yaklaşmaması can güvenliği açısından önemlidir. Bu yüzden cadweld kaynak yapılırken ilgili yerde çok kişi olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Caldweld kaynak yapılan araçlardaki iletkenlerin bakımı da önemlidir. Her kaynak sonrasında düzenli olarak bir fırça ve zımpara yardımıyla temizlenmeli. Aksi takdirde ürünün kullanım ömrü azalacak, daha çabuk yıprnacaktır. Ayrıca kalıp fırçası yardımıyla kaynak sonrasında hazneleri temizlemek de önemlidir. Ürün ne kadar düzgün kullanılırsa, alacağınız verim de o kadar fazla olacağından, cadweld kaynak aletini mümkün olduğunca temiz şekilde kullanmak gerekmektedir. Son olarak kalıp temizleyici yardımıyla ürün haznesinde kalacak olan cüruf da mutlaka temizlenmeli, kirli şekilde bırakılmamalıdır çünkü cüruf da zamanla cihaza zarar verecek, ürün ömrünü kısaltacaktır.