Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Dış Yıldırımlık

#

Yıldırımdan korunma yöntemleri iç yıldırımlık ve dış yıldırımlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Farklı yöntemler kullanarak yıldırımların zararlarından korunmak mümkün olsa da, dış yıldırımlık sistemleri sayesinde bu probleme karşı kesin çözüm bulmak son derece kolaydır. Dış yıldırımlık sistemleri kendi içinde dörde ayrılmaktadır.

 

Dış yıldırımlık sistemlerini; Franklin Çubuğu olarak da bilinen Yakalama Ucu, Faraday Kafesi, Gerili Hat ve Aktif Paratonerler olarak sıralayabiliriz. Binaları yıldırımın direkt etkilerinden korumak üzere tasarlanmış olan dış yıldırımlık sistemleri sayesinde yıldırım binaya herhangi bir zarar vermez. Fakat hangi yöntemin kullanılacağı konusunu belirlemek için çeşitli testler yapılmak zorundadır. Yani rastgele bir yöntem kullanarak yıldırımdan korunmak mümkün olsa da, maksimum tedbir için, hangi yöntemin daha fazla koruma sağlayacağı araştırılmalı, sonrasında ise yıldırımlık tesisatı tamamlanmalıdır.

 

Yakalama Ucu

 

Franklin Çubuğu olarak da bilinen bu yöntem genellikle yüksek binalarda kullanılmaktadır. Yakalama Ucu’nun kullanıldığı binalara örnek olarak cami ve gökdelenler verilebilir. Bu sistemde amaç, yıldırımı yakalama ucu aracılığıyla yakalayıp, iletkenler yardımıyla toprağa aktarmaktır. Yani yıldırımdaki yüksek enerji, topraklama tesisatı sayesinde toprağa gönderilir.

 

Faraday Kafesi

 

Kafes yöntemi de dış yıldırımlık sistemlerinden biridir. Bu sistemde yıldırımdan korunacak olan yapı iletkenlerle çevrilir. Sonra da iletkenler bir arada topraklanır.

 

Gerili Hat Metodu

 

Gerili hat metodu ile yıldırımlardan korunmak için binanın etrafı iletken çubuklarla sarılır. Sonra da bu iletken çubuklar bir iletken tel yardımıyla birleştirilip topraklanır.

 

Aktif Paratoner

 

Aktif paratonerler de yıldırımlardan korunmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde de yıldırımdaki enerji paratonere, oradan da toprağa aktarılmaktadır.

 

Görüldüğü üzere dış yıldırımlık sistemleri dört farklı başlık altında ele alınmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak yıldırımın olumsuz etkilerinden korunmak, yıldırımdan kaynaklanan nedenlerden ötürü meydana gelebilecek yangınların önüne geçmek mümkündür. Ayrıca yıldırımlık tesisatının da topraklaması düzenli olarak kontrol edilmelidir. İletkenlerin korozyona uğrama ihtimali her zaman için söz konusu olduğundan, zamanla topraklamada çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu yüzden problemleri zamanında tespit edip onarmak için düzenli olarak yıldırımlık bakımı yaptırmak, üzerinde titizlikle durulması gereken, son derece önemli bir husustur.