Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Yıldırımlık

#

Gökyüzü ve yer arasındaki elektron alışverişine verilen addır yıldırım. Yıldırım düşmesi esnasında meydana gelen devasa enerjiden dolayı can veya mal kaybının meydana gelmemesi için alınan önlemler bütününe ise yıldırımdan korunma yöntemleri denmektedir. Pek çok yöntem sayesinde yıldırımların etkisini minimuma indirmek veya bu etkileri tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. İç yıldırımlık ve dış yıldırımlık olmak üzere iki alt dala ayrılan yıldırımdan korunma sistemleri, kendi içlerinde yıldırım düşmelerinden kaynaklanan zararları ortadan kaldırmaktadır.

 

Dış yıldırımlık sistemleri sayesinde herhangi bir yapıyı yıldırımın direkt etkilerinden korumak mümkündür. Dış yıldırımlık sistemlerinin amacı ise yapıya düşen yıldırımdan alınan enerjinin, güvenli şekilde toprağa aktarılmasını sağlamaktır. Başlıca dış yıldırımlık çeşitlerini yakalama ucu sistemleri, gerili hat metodu, kafes sistemi ve aktif paratoner sistemi olarak sıralamak mümkündür.

 

Yukarıdaki yıldırımdan korunma yöntemlerinin en çok kullanılanı ise aktif paratonerlerdir. Bu sayede binanın tepesine yerleştirilen paratoner aracılığı ile yıldırımdaki enerji alınır, paratonerlerle toprak arasında geçiş sağlayan iletkenler üzerinden, bu enerji toprağa aktarılır. Yıldırım enerjisinin sorunsuz bir şekilde toprağa aktarılması için, topraklama tesisatının kaliteli olması şarttır. İyi bir topraklama olmadıktan sonra paratoner sistemleri de işlevini yitirecektir.

 

Ayrıca yakalama ucu sistemleri de cami ve gökdelen gibi yüksek yapılı binalarda sıklıkla kullanılan bir güvenlik önlemidir. Yakalama ucu sayesinde de yıldırımdaki enerji topraklama sayesinde toprağa aktarılır.

 

Gerili hat metodu ise hem kafes sistemleri hem de yakalama uçlarının kullanılmasının mümkün olmadığı yapılar için yıldırımdan korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu metotta korunacak olan yapının etrafına uzun iletkenler dikilir ve iletkenler birbirine bağlanarak topraklanır.

 

Kafes metodu ise korunmak istenen yapı belli aralıklarla iletkenler yardımı ile çevrilir. Bu iletkenler de bir arada topraklanır.

 

Görüldüğü üzere yıldırımlık olarak adlandırılan pek çok farklı yöntem sayesine yıldırımların olumsuz etkilerinden korunmak mümkündür. Fakat yıldırımlıklar yalnızca montajla bitmiyor. Periyodik olarak topraklama bakımına da ihtiyaç duyan yıldırımlıkların kontrolleri düzenli olarak yapıldığı takdirde hem can hem de mal güvenliği konusunda hiçbir problem yaşanmayacaktır. Yıldırımların olumsuz etkilerinden sakınmak istiyorsanız, mutlaka yıldırımlık kullanın.