Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Yıldırımdan Korunma

#

Yıldırım düşmelerine karşı korunmak için pek çok yöntem vardır. Paratonerler başta olmak üzere pek çok farklı uygulama sayesinde yıldırımdan korunmak mümkündür. Özellikle sıklıkla yıldırım vakalarının görüldüğü bölgelerde yaşayanların üzerinde titizlikle durması gereken konuların başında, yıldırımdan korunma, yer almaktadır.

 

Yıldırımdan korunma yollarını ikiye ayırmak mümkündür. Açık alanda bulunanlar ve kapalı alanda bulunanlar için farklı şekillerde korunma sağlamak mümkündür.

 

Açık Alanlarda Yıldırımdan Korunma

 

* Açık alandayken yıldırım düşüyorsa, çömelerek beklemek en sağlıklısı olacaktır. Ayakta ya da yatarak yere uzanmak, yıldırım düşmesinden zarar görmeye sebep olabilir.

* Nispeten yüksek yerlerden uzak durulmalıdır.

* Açık alanlardan olabildiğince kaçınmanın yanı sıra şemsiye açmamak da son derece önemlidir. Özellikle yağmurlu havalarda ihtiyaç duyulan şemsiye, yıldırımları üzerine çekebilir. Elektrikli cihazlardan uzak durulmalıdır.

* Ağaçların altında saklanmak da yıldırım düşmesinden zarar görmeye sebep olabilir.

* Cep telefonu ile konuşulmamalıdır.

* Sudan ve bir arada duran insanlardan uzak durulmalıdır.

* Metal tokalı ayakkabı ya da farklı bir metal eşya taşınıyorsa, çıkarılmalıdır.

* Mümkün olduğunca alçak yerlerde beklenmeli fakat bölgedeki en yüksek obje kişinin kendisi olmamalıdır.

 

Kapalı Alanlarda Yıldırımdan Korunma

 

* Duvarlardan uzak durmak gerekir.

* Elektrikli aletlerden uzak durulmalıdır.

* Pencerelere yaklaşmamak da çok önemlidir.

* Kapı, boru, soba ya da lavabo gibi iletken özelliği taşıyan araçlardan da uzak durulmalıdır.

* Dışarı çıkılmamalıdır.

* Yıldırım veya fırtına öncesinde evdeki tüm elektrikli eşyaların prizle bağlantısı kesilmeli, şiddetli yağmur ya da yıldırım vakaları esnasında kesinlikle elektronik aletlerden uzak durulmalıdır.

* Banyo yapılmamalıdır.

* Özellikle yüksek yapılar, yıldırımlardan korunma için paratoner tesisatına sahip olmalıdır.

 

Yukarıdaki yıldırımdan korunma önlemleri sayesinde hem açık, hem de kapalı alanlardan yıldırımlardan zarar görmemek için ne yapılması gerektiği konusunda aklınızdaki soru işaretleri giderilmiş olacaktır. Bu sayede yıldırımlardan kaynaklanan nedenlerden ötürü hem can, hem de mal güvenliği maksimum düzeyde tutulacaktır. Ayrıca paratoner kullanılan yapılarda, paratoner tesisatının düzenli olarak bakımının yapılması da şarttır. Çünkü paratoner tesisatındaki topraklamada zamanlar korozyon ya da farklı sorunlar meydana gelebilir, bu tip durumlar ise yalnızca bakım ve onarım esnasında tamir edilir.