Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Hesabı

#

Topraklama Direnci Hesaplama

 

Topraklama yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında topraklama direnci yer almaktadır. Topraklamanın yeteri kadar iyi yapıldığından emin olmak için üzerinde titizlikle durulması gereken konulardan biri olan topraklama direncinin hesaplanması, son derece önemlidir.  Topraklamanın sağlıklı olması için topraklama geçiş direncinin minimum olması gerekmektedir. Peki minimum topraklama direncinden kasıt nedir? Standart bir toprağın geçiş direnci ortalama 10 ohm civarındadır. Topraktaki yabancı madde miktarına göre bu direnç artış gösterebilir. Topraklama direncinin uygun düzeye gelmesi için ise 5 ohm civarından olmalıdır. 5 ohm’u geçmemesi gereken topraklama direnci eğer bu değerden yüksek çıkarsa, düşürmek için kullanılabilecek yöntemler vardır. Topraklama direncini düşürme yöntemleri başlığı altında ele alınabilecek bu hususlardan biri kimyasal direnç düşürücü kullanmaktır.

 

Gem tozu olarak bilinen kimyasal topraklama geçiş direnci düşürücüler hem kullanımı kolay, hem bakım gerektirmeyen, hem de herkesin uygulayabileceği ve civardaki yer altı kaynaklara zarar vermeyen bir alternatiftir. Bu sayede toprak direncinin 11 ohm olduğu bir bölgede geçiş direnci 3 ohm’a kadar düşürülebilmektedir.

 

Topraklama geçiş direncini düşürme sebebi ise topraklamanın amacının elektrik yükünü toprağa aktarmaktır. Biraz daha açmak gerekirse; elektrik akımı her zaman için direnci az olan yolu tercih eder. Mesela paratonerlerden toprağa doğru aktarılan elektrik yükleri, toprağa geçiş direnci yüksek olduğu takdirde toprağa geçemez. Bu da topraklamanın sorunlu olmasına sebep olur. Bu yüzde mümkün olduğu kadar düşük dirençli topraklar kullanılarak yapılmalıdır topraklama. Özellikle nemli veya çamurlu toprakların direnci düşüktür. Fakat çakıllı veya taşı toprakların direnci yüksektir. Bu yüzden toprakta yabancı madde miktarı fazla ise topraklama yapmak sağlıklı sonuçlar alınmasını engelleyebilir.

 

Topraklama tesisatının düzenlenmesine, geçiş direncinin hesaplanma işlemi tamamlandıktan sonra devam edilebilir. Tesisatın tamamlanmasından sonra ise topraklama bakımının düzenli olarak yapılması, herhangi bir problem oluştuğu takdirde de gereken tedbirlerin alınması, arızanın giderilmesi son derece önemlidir. Yani topraklama tek seferlik bir uygulama olmayıp düzenli olarak bakım ve onarım gerektirebilecek bir güvenlik önlemi olarak da düşünülebilir.