Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Termokaynak Nasıl Yapılır

#

Termokaynak esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu noktada termokaynak nasıl yapılır sorusunun yanıtına geçmeden önce bazı konuların altını çizmek yararlı olacaktır. İletkenlere kaynak yapmadan önce, kaynak çeşidine göre pota hazırlanır ve iletkenlerin üstüne yerleştirilir.  Pense yardımıyla kapatılan potanın, iletkenin ve kalıbın kuru olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü ıslaklık veya iletkenle pota arasında boşluk olduğu takdirde yapılan kaynak tam tutmayabilir, boşluklardan akabilir…

 

Ne kadar toz kullanılacağına dair kararı vermek için yapılacak olan kaynak şekli ve kullanılacak olan malzemeler baz alınmalıdır. Eğer toz yeterli miktarda olmazsa, kaynak tam gerçekleşmez. Ek yerlerinden kopmalar meydana gelebilir. Yahut kaynak kısa ömürlü olabilir. Bu yüzden termokaynak yapılırken kullanılacak toz miktarına da dikkat edilmelidir.

 

Pota haznesinin dibindeki delik diskler yardımıyla kapatıldıktan sonra kaynak tozu acele etmeden ilgili bölüme boşaltılır.  Kaptaki yanıcı madde ise tozun üzerine dökülür fakat dışarıya bakacak şekilde olmalıdır. Yani altta iç kısımda toz, dışta ise yanıcı madde…

 

Pot kapağı da kapatıldıktan sonra herhangi bir ateşleyici kullanılarak yanıcı maddenin yakılması gerçekleştirilir. İşlem yapılırken de güvenlik açısından mümkün mertebe uzak durmak yararlı olacaktır.

 

Termokaynak uygulaması ciddiye alınması gereken, güvenlik önlemleri konusunda ciddiyetsiz davranıldığı takdirde sonuçları ağır olabilecek bir işlemdir. Bu yüzden terkmokaynak herkes tarafından yapılmamalıdır. Yalnızca bu konuda deneyimli ve uzman olan kişilerin yapması gereken bir uygulama olan termokaynak, bilgisiz kişilerce yapıldığında başta can güvenliği olmak üzere pek çok sorunu da berberinde getirebilir. Bu sorunlardan bir tanesi de kaynağın yeteri kadar sağlam olmamasıdır. Kullanacağı toz miktarını doğru ayarlayamayan biri termokaynak yaptığında kaynak tutmayabilir veya kısa bir süre sonra bozulabilir. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak için termokaynak yapacak olan kişinin ne kadar bilgili olduğunun yanı sıra deneyimlerine de dikkat etmek yerinde bir tutum olacaktır.

 

Termokaynak uygulaması yapılan yerlerde zamanla korozyona uğrama durumu gözlenebileceğinden, ilgili yerlerin düzenli olarak kontrol edilmesi de yararlı olacaktır. Aksi takdirde korozyon gibi sorunlar fark edilmeyecek, buda kaynakla ilgili arızaların oluşmasına neden olacaktır.