Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Megeri

#

Kimi aletler iletken direnci ölçerken, kimileri de yalıtkanların direncini ölçmektedir. Meğer de yalıtkanların dirençlerini ölçmek için kullanılan elektronik bir alettir. Genellikle doğru akım üreten megerler 100, 250, 500, 625, 1000, 2500, 5000 volt DC gerilim üretebilmektedirler.

 

Megerlerin yapısı incelendiğinde, gerilim üreten kısımları ile ölçüm yapan kısımlarının ayrı olduğu görülmektedir. DC gerilim ürettikleri bilinen topraklama megerleri, ürettikleri gerilimle ölçü aletini ve direnç kısmını besler. Kimi magerlerin gerilim üretmesi için elle kol çevirmek gerekirken, kimi megerlerde de bu iş elektrik motoruyla otomatik olarak yapılmaktadır. Megerlerin ölçme kısmında ise iki adet bobin bulunur genellikle ve bunlar da akım ve gerilim olmak üzere iki farklı türe ayrılır.

 

Avometre veya ohmmetre de direnç ölçümü için kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlarla uzun mesafelerde ölçüm yapmak mümkün değildir. Bu gibi durumlarda ise topraklama megeri devreye girer. Topraklama megeri sayesinde çok uzun mesafelerin dahi yalıtkanlık dirençleri hesaplanabilir. Uzun mesafe direnç hesaplarken cihazın problarının da gereken uzunlukta olması gerektiğini unutmayın. Yani kısa problarla uzun mesafelerin yalıtkanlık direncini ölçmek mümkün değildir.

 

Megerler ise iki farklı çeşitte piyasada bulunmaktadır. Analog ve dijital olmak üzere ikiye ayrılan megerler her ne kadar son dönemde yalnızca dijital ağırlıklı olarak karşımıza çıksa da, analog megerlerin de kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Analog veya dijital megerlerin ikisi de ölçüm sonuçlarını doğru verir fakat dijital megerlerle elde edeceğiniz sonuçlar daha kesin olacaktır.

 

Peki tesisatın yalıtkanlık direnci nasıl ölçülür? Öncelikle tesisatın enerjisi kesilir. Lambalar da dahil olmak üzere tüm alıcıların devrede olduğuna kanaat getirdikten sonra megerin bir ucu toprağa, diğer ucu da tesisatın iletkenlerinden birine bağlanır. Tesisatta akım olmayacağı için herhangi bir riski yoktur bu işlemin. Eğer topraklama megeri üzerinde açma kapama düğmesi varsa cihazı açılmalıdır. Kol çevrilerek göstergedeki değerin görünmesi sağlanır. Bu değer de tesisatın toprağa karşı yalıtkanlık direncine eşit olacaktır.

 

Bu sayede siz de kolaylıkla topraklama megeri kullanarak tesisatınızın topraklama direncini ölçebilir, direnç beklenen değerlerden farklıysa gereken tedbirleri almaya gayret göstermelisiniz.