Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Kablosu

#

Topraklamanın temel yapı taşlarının topraklama kabloları olduğunu söylememiz yanlış olamayacaktır. Topraklama kabloları iletken kısım ve yalıtkan kısım olmak üzere yapısal anlamda ikiye ayrılmaktadır. İletken kısım akımı iletmekle görevlidir. Yalıtkan kısım ise tek veya çok telden oluşabilir.  Genellikle kablolar alüminyum veya bakır kullanılarak üretilmektedir. İletken kısım alüminyum veya bakırdan yapılırken yalıtkan kısım da elektriği iletmeyen plastik veya kağıt maddelerinden yapılmaktadır.

 

Elektrik kabloları amaçlarına göre dörde ayrılmaktadır. Bunları; enerji kablosu, kumanda kablosu, sinyal kablosu ve telefon kablosu olarak sıralamak mümkün…

 

Çalıştığı işletmeye göre ise üçe ayrılan elektrik kablolarını; hafif işletme, ağır işletme ve normol işletme olarak gruplandırabiliriz.

 

Çalıştığı tesise göre de ikiye ayrılan topraklama kabloları; hareketli ve sabit tesisler diye kategorize edilmektedir.

 

Yalıtkanlık durumuna göre; lastik, plastik ve kağıt kablolar olmak üzere üçe ayrılan topraklama kabloları iletkenlik açısından ele alındığında ise alüminyum ve bakır kablolar şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

 

Topraklama kablosu dünya genelinde aynı renklerle kullanılmaktadır ve bu renk de sarı-yeşildir.

 

Topraklama, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur. Sağlıklı şekilde yapılmış bir topraklamanın, ilelebet süreceğini söylemek mümkün değildir. Bunun da en önemli sebebi; topraklamada kullanılan iletkenlerin zamanla korozyona uğrayacak olmasıdır. İletkenlerin de durumda olduğunu ve topraklama tesisatında herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için ise periydik olarak topraklama bakımı yaptırılmalıdır. Aksi takdirde topraklama tesisatı ile ilgili olası problemlerin önüne farklı şekillerde de olsa geçmek mümkün olmayacak, can ve mal kayıplarının meydana gelme riski söz konusu olacaktır.

 

Topraklama esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da topraklama geçiş direncinin düşük olmasıdır. Pek çok toprağın geçiş direnci yeteri kadar düşük olmadığı için geçiş direncini düşürmeye yarayan farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başındaysa kimyasal direnç düşürücüler yer almaktadır. Siz de topraklama tesisatı yaptıracaksanız, tesisatın düzenli olarak bakımını yaptırarak, ayrıca tesisatın yapım aşamasında da topraklama geçiş direncini gereken seviyede tutarak üzerinize düşeni yapabilirsiniz.  Bu sayede topraklama sisteminde kaçak gibi sorunlar ortaya çıkmayacak, daha güvenli bir yapıya sahip olacaksınız.