Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner Test Cihazı

#

Özel cihazlar sayesinde aktif paratonerlerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek mümkün. Aktif paratonerler, binaları ve özellikle yüksek yapıları yıldırım düşmelerine karşı koruyan bir güvenlik sistemi olarak bilinmektedir. Paratonerlerin topraklanması sayesinde yıldırım bina yerine paratonere düşer ve paratonerden toprağa tesis edilen iletkenler aracılığıyla da yıldırımdaki elektrik yükü toprağa aktarılmış olur. Elektrik akımının toprağa kolaylıkla aktarılması için en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise iletkenin toprağa bağlandığı bölgedeki topraklama geçiş direncinin ne düzeyde olduğudur. Bu direnç olabildiğince düşük seviyede olmalıdır. Çünkü akım direnci düşük olan yolu tercih edecektir. Paratonerlerin kullanılmasındaki amaç da akımı toprağa aktarmak olduğu için toprağa iletkenler yardımıyla inşa edilen yoldaki direncin minimum olması şarttır.

 

Son derece önemli bir konu olan paratonerlerin düzenli olarak bakımının da yapılması gerekmektedir. Çünkü paratonerlerin topraklaması esnasında kullanılan iletkenlerin ömrü sonsuz değildir. Bu yüzden iletkenlerde veya topraklamada herhangi bir sorun oluşması riski söz konusudur. Bu tip duruların önüne geçmek için ise düzenli olarak paratoner test cihazı gibi ürünlerden yardım alarak paratoner çalışma durumu kontrol edilmelidir. Eğer tesisatta herhangi bir problem varsa bu sayede giderilebilir. Aksi takdirde, paratoner bakımı yapılmazsa, topraklama tesisatı veya paratonerle ilgili sorunlardan habersiz olunacak ve yıldırımlardan koruma konusunda paratonerler üzerlerine düşen görevi yerine getiremeyecektir.

 

Aktif paratoner test cihazı ise paratonere kabloyla bağlanmayı sağlar. kablo aracılığı ile paratonere doğrudan enerji gönderilir. Sonuç olarak da paratoner üzerinde ion arkı oluşur.                

 

Eğer ion arkı oluşursa, paratoner çalışıyor demektir. Fakat paratoner test cihazı kullanıldıktan sonra ion arkı oluşmuyorsa, bu durumda paratoner gerektiği şekilde çalışmıyordur ve paratonerle ilgili problemler söz konusudur. Paratoner test cihazı bilgisayardaki 0,1 mantığı ile çalışır ve orta değeri yoktur. Alınan sonuç “BAŞARILI” veya “BAŞARISIZ” şeklinde yorumlanabilir. Yani paratoner, yapılan testler sonucunda ya tam çalışıyordur ya da hiç çalışmıyordur. Her iki durumda da yapılması gerekenler bellidir. Cihaz çalışıyorsa sorun yoktur fakat çalışmıyorsa paratoner bakımı şarttır. Bu sayede paratoner test cihazı kullanarak paratoneriniz için bakımın gerekli olup olmadığına karar verebilirsiniz fakat topraklama tesisatı için bakımları düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.