Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Yıldırım Sayıcı

#

Yıldırım sayıcı cihazların amacı, kullanıldıkları iletkenlere düşen yıldırım sayısını tespit etmektir. Adından da anlaşıldığı üzere gerçek yıldırım darbelerini saymaya yarayan bu cihazların kullanıldığı iletkenlere belirli bir sürede ne kadar sıklıkla yıldırım düştüğünü tespit edebilirsiniz. Yıldırım sayıcılar genellikle su geçirmez özelliklere sahiptir ve dışarıdaki herhangi bir yere monte edilebilir. Yani “yağmurdan etkilenir mi acaba” gibi endişelere kapılmak yersiz olacaktı. Öte yandan su geçirmemesine karşın, yağmur sularının biriktiği yerlere monte edilmemesi de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

 

Kullanıldığı iletkenlere yıldırım düştüğü takdirde meydana gelecek olan indüktif voltaj, yıldırım sayıcının sayacını harekete geçireceğinden ne kadar yıldırım düştüğü kolaylıkla tespitedilebilecektir. Fakat kullanıldığı iletkenin civarına düşen yıldırımlar sayacı harekete geçirmez. İletken etrafına düşen yıldırımların da sayıcıyı harekete geçirmesi için bağlantı noktaları arasındaki mesafe artırılmalıdır. Sayaç istenildiğinde 9 voltluk bir batarya yardımı ile test edilebilirken, yıldırım olaylarını tarihlere göre sıralamak için gözlem defteri kullanılması önerilir.

 

İletkenlere paralel olarak bağlanan yıldırım sayıcı cihazları, en düşük yıldırım akımlarını bile tespit eder ve sayacın çalışmasını sağlar. Bu sayede yıldırım ne kadar etkisiz olsa da, sayaç hareket edecektir.

 

Bu sayaçlar yardımıyla paratoner kullanımını gerektiren bir durum olup olmadığını anlamak da kolaylaşacaktır. Paratonerler genellikle yıldırım düşme riski bulunan bölgelerde kullanılmaktadır. Yıldırımın sahip olduğu elektrik akımını alan paratonerler, iletkenler aracılığıyla akımı toprağa iletir. Bu noktada topraklama geçiş direncinin de en düşük seviyede olması, akımın toprağa iletimini sağlayacak ve kolaylaştıracaktır. Aksi takdirde yapılan topraklamanın hiçbir ehemmiyeti veya niteliği olmayacaktır.

 

Topraklama geçiş direncini düşürmenin ise pek çok yolu vardır. Bu yöntemlerin en sık tercih edileni; kimyasallar aracılığı ile direnci düşürmektir. Kullanımı kolay, bakım gerektirmeyen ve yer altı su kaynaklarına da zarar vermeyen kimyasallar yardımıyla topraklama geçiş direnci çok düşük seviyelere çekilebilir ve bu sayede topraklama tesisatı da sorunsuz şekilde düzenlenebilir.

 

Görüldüğü üzere paratonerler ve yıldırım sayıcı cihazlar arasında bir ilişki vardır. Özellikle paratoner kullanımını gerektiren bir durum olup olmadığını tespit için kullanılabilecek yıldırım sayıcıların hem tesisatı hem de bakımının düzenli olarak yaptırılması gerekti de unutulmamalıdır.