Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Direnci

#

Topraklama direnci, topraklama tesisatları için büyük öneme sahip faktörlerden biridir. Topraklama direnci yüksek olduğu takdirde topraklama tesisatını tamamlamak da mümkün olmayacaktır. Akım, direnci az olan yolu seçeceğinden, özgül direnci düşük olan toprak topraklama için son derece ideal olacaktır. öte yandan özgül direnci yüksek olan topraklar, topraklama sistemleri için kullanılamaz. Bu yüzden topraklama geçiş direncini mümkün olduğunca düşürmek gerekmektedir.

 

Bu noktada; topraklama geçiş direncinin ne olduğuna da değinmekte yarar var. Topraklama geçiş direnci; topraklama tesisatındaki iletkenlerin, toprakla bağlantıda bulunduğu bölgedeki toprağın özgül direncidir. Yani iletkenlerin toprakla kesiştikleri bölgenin direnci… Bu direnç düşük olduğu takdirde akım, toprağın derinlerine kadar iletilecektir. Aksi takdirde bu mümkün olmayacaktır.

 

Topraklama geçiş direncini düşürmek için de en çok kullanılan yöntemlerin başında gem tozu gibi kimyasallar yer almaktadır. Belli başlı kimyasallar sayesinde yer altı sularına veya çevreye zarar vermeksizin, ilerleyen dönemlerde bakım yapmaya da ihtiyaç duymadan topraklama geçiş direnci düşürülebilir.

 

Topraklama direnci en düşük olan toprak çeşidi bataklıklardır. Bataklıkları killi topraklar, killi toprakları nemli kum, nemli kumu nemli çakıl, nemli çakılı da kuru kum takip etmektedir. Killi toprak veya bataklıklarda topraklama yapmak her ne kadar kolay olsa da, çakıllı bölgelerde topraklama son derece zordur. Bu yüzden topraklama direnci, topraklamanın en belirleyici faktörleri arasında yer alır demek yanlış olmayacaktır.

 

Kimyasal kullanmadan topraklama direncini düşürmek için toprağın sürekli olarak nemlendirilmesi de alternatif yöntem olarak kullanılabilir fakat bu iş son derece zahmet gerektireceğinden, topraklama direncini düşürmek için pek çokları tarafından uygulaması ve kullanılması kolay olan kimyasal alternatifler tercih edilmektedir.

 

Topraklama direncinin düşük veya yüksek olduğunu anlamak için ise topraklama direnci ölçüm aletleri kullanılmaktadır. Bu aletler yardımıyla topraklama direncinin kaç ohm olduğu tespit edilmektedir. Direnç normal değerlerden yüksek olduğu takdirde düşürülmelidir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse topraklama sağlıklı şekilde gerçekleştirilebilir.

 

Topraklama direnci ile ilgili sorunlar ortadan kaldırıldıktan ve topraklama işlemi bittikten sonra periyodik olarak topraklama kontrollerinin ve bakımlarının da yaptırılması gerekmektedir. Pek çok kişi bu konuya gereken önemi vermese de can ve mal güvenliği açısından topraklama bakımına dikkat edilmelidir.