Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Sistemi

#

Topraklama; yapılardaki sıfır iletkenlerin ve aktif olmayan bölümlerin toprağa iletkenler yardımıyla bağlanmasıdır. Topraklama yapılmasının sebebi, herhangi bir yanlışlık sonucu elektrik kaçağı gibi olumsuzlukların canlı veya cansızları etkilemesini engellemektir. Özellikle yüksek gerilim sonucu insanları elektrik çarpmasından korumayı sağlar. Gerilimin olduğu yerleri yalıtmak gerekir. Fakat kimi durumlarda bu yalıtımlarda sorun çıkabilir. Yalıtım sisteminde meydana gelebilecek sorunlardan ötürü oluşacak olumsuzlukları ortadan kaldırmak için ise topraklama yapılır. Topraklama sisteminin nasıl yapıldığı son derece önemlidir. Bu konuda uzman kişiler tarafından yapılması gereken topraklamalar, düzenli olarak da kontrol edilmelidir. Kaçak var mı, topraklama doğru yapılmış mı, zamanla korozyona uğramış mı gibi soruların yanıtları bu kontroller esnasında yapılır. Problem varsa giderilir, yoksa da topraklama raporu hazırlanır.

 

Topraklama sistemi için dikkat edilmesi gereken iki temel nokta vardır. Bunların ilki; topraklama tesisatı ve binadaki iletkenler arasında potansiyel fark bulunmamasıdır. İkincisi ise; topraklanacak cihaz ya da yapının toprağa iletkenlerle bağlandığı bölgedeki geçiş direncinin olabildiğince düşük seviyede tutulmasıdır.

 

Topraklama geçiş direncini minimum düzeye indirgemek için kullanılacak pek çok yöntem olsa da bunların en çok tercih edileni gem tozu gibi kimyasal direnç düşürücülerdir. Bu kimyasal ürünler özellikle bakım gerektirmedikleri, kullanımları kolay olduğu ve ekonomik oldukları için pek çokları tarafından direnç düşürmek için kullanılmaktadırlar.

 

En güvenli topraklama yöntemi ise eş potansiyel sistemidir. Bu yöntemde tüm topraklama araçları potansiyel dengeleyiciler kullanılarak birbirileri ile bağlanır. Böylece potansiyel fark sıfıra indirgenir. Aralarında ise herhangi bir akım oluşmaz. Sonuç olarak herhangi bir şekilde sistemde elektrik kaçağı meydana gelse de tüm topraklama araçları arasında potansiyel fark sıfır olacağından, sistem içerisinde akım oluşmaz. Dolayısı ile herhangi bir tehlike de söz konusu olmaz. Bilindiği üzere statik elektrikten kaynaklanan nedenlerden dolayı yangın ortaya çıkabilir. Özellikle topraklama sistemi eş potansiyel ile oluşturulmamışsa statik elektrik kaynaklı yangınlar meydana gelebilir. Fakat eş potansiyel sisteminde statik elektrik de oluşmayacaktır. Doğal olarak yangın riski de bulunmamaktadır.

 

Kısacası doğru topraklama sistemi yapılmış olması çok önemlidir ve en güvenli topraklama sistemi de eş potansiyel sistemidir. Bu sistem sayesinde hem topraklama yapılan yerde akım oluşmayacak, hem de statik elektrik kaynaklı yangınlar meydana gelmeyecektir.