Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır

#

Topraklama, elektrik akımının toprağa aktarılmasını sağlamak için en güvenli yöntemdir. Topraklamanın doğru şekilde yapılması için pek çok püf nokta bulunmaktadır. Bunların başında ise topraklama direncine dikkat etmek yer almaktadır. Olabildiğince minimum seviyede tutulması gereken geçiş direnci sayesinde akım toprağa kolaylıkla geçecektir.

 

Peki topraklama ölçümü nasıl yapılır? Topraklama ölçümü yapmak için iki yaygın yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ilki normal topraklama ölçümü olarak adlandırılırken, ikincisine ise kolaylaştırılmış topraklama ölçümü adı verilmektedir.

 

Normal Topraklama Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle P ve C çubukları toprağa bağlanmalıdır.  Aralarında 5 – 10 metre kadar mesafe olmalıdır. Yeşil E’ye, sarı P’ye, kırmızı tel ise C’ye bağlanmalıdır. Topraklama çubuklarının toprağa bağlandıkları yerdeki direnç düşük olmalıdır. Yani toprak nemli olmalıdır. Sonrasında ise cihazın anahtarı Earth Voltage kısmına getirilerek topraklama voltajı ölçülmelidir. Nihayetinde ise toprak direncini ölçmek için cihaz anahtarı 2000 ohm düzeyine getirilir. Ekranda görünen değer, direnç değiştirilerek test edilebilir. Tüm bu işlemler yapılırken topraklama için kullanılan kablolar birbirine kesinlikle temas etmemelidir. Ayrıca çubukların toprak direnci normalden yüksekse cihaz yanlış değer gösterebilir.

 

Kolaylaştırılmış Topraklama Nasıl Yapılır?

 

Kolaylaştırılmış topraklamanın amacı, normal topraklama yapabilmek için gereken alanın olmamasıdır. Topraklamada kullanılacak P ve C uçları yerine binadaki metal su boruları kullanılabilir. Toprak direnci ise normal topraklama yönteminde olduğu şekilde ölçülmelidir. Kolaylaştırılmış topraklama yöntemi ile topraklama ölçümü esnasında kısa devre için P ve C uçları birleştirilmelidir.

 

Topraklama ölçümü sorunlu olduğu takdirde cihaz ayarları tekrar kontrol edilmeli ve ölçüm tekrarlanmalıdır. Özellikle toprak geçiş direncinin normalden yüksek olması durumu son derece sık karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden topraklama ölçümünden önce geçiş direncinin kontrol edilmesi, hatalı ölçümün önüne geçmeyi bir nebze de olsa sağlayacaktır.

 

Ayrıca topraklama esnasında kullanılan iletkenler arasında kopukluk olmadığı konusunda da çeşitli kontroller gerekmektedir. İletkenler arasında kopukluk varsa, özellikle ek yerleri tekrar kontrol edilerek, farklı iletkenler yardımı ile temassızlık giderilmelidir.

 

Son olarak; yapılacak olan topraklama tesisatının düzenli olarak bakımı sağlanmalıdır. Eğer topraklama tesisatında herhangi bir problem varsa bu sayede tespit edilip onarılmalıdır.