Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Nasıl Yapılır

#

Topraklama konusunda akla gelen ilk soru “topraklama nasıl yapılır” desek yanlış olmaz. Topraklamayı doğru şekilde yapmak, pek çok elektrik riskini ortadan kaldırırken, yanlış yapmak birçok olumsuzluğa sebep olacaktır.

 

Doğru topraklama yapmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu topraklama geçiş direncinin olabildiğince minimum düzeyde olmasıdır. Topraklama direncinin düşük olması, akımın toprağa iletkenler yoluyla aktarılmasını kesin olarak sağlayacaktır. Bilindiği üzere akım her zaman için dirençsiz yolu tercih eder. Tüm iletkenlerde direnç bulunduğu için, akım en az direncin olduğu yolu tercih edecektir. Toprağa geçiş esnasındaki direncin düşük olması ise akımın toprağa aktarılmasını sağlayacaktır.

 

Canlı yaşamı için tehlike arz eden tüm bölgelerde toprağa geçiş direnci maksimum 10 ohm olmalıdır. Öte yandan ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. Yani topraklama geçiş direncini düşürmeye yarayan kimyasallar ya da farklı yöntemler kullanarak topraklama geçiş direnci azaltılmalıdır.

 

Topraklama tesisatları çoğunlukla; çubuk elektrot, kaz ayağı, levha elektrotu, şerit elektrot, metal elektrot, yer altı su boruları,  bina ihata elektrotu gibi yöntemler kullanılarak uygulanmaktadır.

 

Tüm bu bilgilerden sonra topraklama tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları da ele almakta yarar var. Örneğin; topraklama elektrotu mutlaka bina temelinin çevrelediği alanın dışında bulunmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu takdirde binanın etrafındaki yer altı şebekelerinden de 5 km kadar uzakta olmalıdır.

 

Topraklama direncinin azaltılması konusunu irdeleyelim… Topraklama yapılacak bölgede varsa ıslak ve bataklık türündeki toprak, kil veya balçıklı toprak, nemli kum tercih edilmelidir. Özellikle kuru kum, çakıllı bölgeler, granit ve mermer gibi taşların bulunduğu zeminlerden de kaçınılmalıdır. Çünkü bu tip zeminlerin direnci çok yüksektir ve topraklama için yeteri ölçüde direnci azaltmak mümkün değildir.

 

Topraklama direncini artırmak için toprağın nem miktarını artırmak, tuz kullanmak,  ilave topraklama yapmak yada tarla toprağı ilavesinin yanı sıra topraklama geçiş direncini azaltmak için kullanılan kimyasallar da tercih edilebilir. Bu sayede topraklama direnci düşmüş, yapılan topraklama da çok daha sağlıklı şekilde tamamlanmış olacaktır. Topraklama sonrasında da tesisatın bakımının periyodik olarak yaptırılması da göz ardı edilmemelidir.