Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Yakama Ucu

#

Franklin çubuğu olarak bilinen araçlar aslında Benjamin Franklin tarafından icat edildiği için bu adla anılmaktadır. Yakalama uçlu paratoner sistemlerini icat eden Franklin’in bu icadı, minare ve deniz feneri gibi uzun ince yapıların tepelerinde halen günümüzde kullanılan araçlardır. Yakalama uçlu paratonerlerin kullanım alanlarının yanı sıra işlevi de son derece önemlidir. Yıldırım düşmelerine karşı yüksek ve ensiz binaları korumak için kullanılan yakalama uçlu paratonerler, yapıların tepe noktasına monte edilir. Yerleştirilen paratonerlerden, toprak altına iletkenler yardımı ile hat çekilir. Bu sayede yıldırım düştüğü takdirde paratonerin yıldırımı çekmesi, iletkenler aracılığıyla da yıldırımdaki elektrik yükünü toprağa aktarılması hedeflenir. Franklin çubuğu veya pasif paratoner olarak da adlandırılan yakalama uçlu paratonerlerin tesisatı bu şekilde tasarlanmaktadır.

 

Yakalama uçlu paratonerlerin koruma alanları sınırlıdır. İnşa edilen Franklin çubuğunun ne kadarlık bir alanı koruduğu ise şu şekilde belirlenir; tepe noktasına, her yönde 45 derecelik açı yapacak şekilde monte edilen bir koni düşünüldüğünde, koninin kapladığı alan, yakalama uçlu paratonerin koruyacağı alanı belirler. Bu şekilde paratonerin yerleştirildiği binanın yüksekliği ile aynı yüksekliğe sahip koninin kapladığı alan da paratoner koruması altına alınmış olur. Koniye ise Franklin konisi adı verilmektedir.

 

Yakalama uçlu paratonerlerin kurulumu kadar bakımı da önemlidir. Kullanılan iletkenler toprak altında zamanla aşınabilir. Bu aşınma probleminin önüne geçmek için de farklı yöntemler uygulanmaktadır. Özellikle periyodik topraklama bakımı esnasında ortaya çıkabilecek bu aksaklıklar giderilmediği takdirde ciddi elektrik arızaları meydana gelebilir, can ve mal kaybı yaşanabilir. Korozyona uğramış metaller değiştirilmeli, korozyonun zararlarının önüne geçmek için de iletkenlerin etrafına daha aktif metaller konulmalıdır. Bu sayede özellikle havayla temasta bulunan metaller oksitlenmeyecek, yani paslanmayacak, korozyon sorunu da ortadan kalkacaktır.

 

Yakalama uçlu paratonerlerin bakımı da standart paratonerlerle aynıdır aslında. Gerekli özen ve dikkat gösterildiği takdirde Franklin çubukları ile ilgili de herhangi bir arıza çıkmayacak, çıksa dahi periyodik paratoner bakımları esnasında düzeltilebilecektir. Bu noktada özellikle cami veya deniz feneri gibi yüksek olmasının yanı sıra fazla geniş olmayan yapılar için yakalama uçlu paratoner kullanımına gereken hassasiyet mutlaka gösterilmelidir.