Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Bakır Bara

#

Baralar, aynı frekanstaki elektriği toplayıp dağıtan araçlardır. Yani aynı frekansta bulunan elektriklerin hem dağılımını, hem de toplanmasını sağlar. Bu yüzden baraların hangi maddeden üretildiği önemlidir. Mümkün olduğunca iletken metaller kullanılarak üretilmesi gereken bu araçlar genellikle bakır bara olarak kullanılmaktadır.

 

İletken olarak kullanılan baralar sayesinde elektrik enerjisini kontrol eden kumandalar arasındaki bağlantı sağlanabilir. Yani iletken olarak kullanılan bakır baralar, elektrik enerjisini yönetmeyi sağlar bir nevi. Nötr ve toprak iletkeni olarak kullanılan bakır baralar, elektrik santrallerinde, trafolarda, şalt sahaları ve ölçme merkezlerinin yanı sıra dağıtım panolarında da kullanılmaktadır.

 

Baralar tek renkli değildir. Yani bakırdan üretilen bakır baralar dahi farklı renklerde üretilmekte, daha doğrusu boyanmaktadır. Bunun nedeni ise kullanım alanlarının farklı olmasıdır. Yani kullanılacağı alana göre renge sahip olan bakır baralar aracılığı ile elektrik kumandaları arasında irtibat sağlanabilir.

 

Bakır baranın yanı sıra alüminyum baralar da üretilmektedir. Fakat kullanılacağı alana göre farklı materyallerden de üretildiği bilinmektedir.

 

Bakır baraların kullanıldığı yerlerde topraklamanın da iyi yapılması gerekmektedir. Topraklama, elektrik yükünün fazlasını toprağa aktarmak amacıyla uygulanmakta olan bir sistemdir. Düzenli olarak kontrolünün yapıldığı ve topraklama iletkenlerinin de yeterli kalitede olduğu takdirde alınacak sonuçlar da olumsuz olmayacaktır.

 

Bu noktada paratonerlere de değinmekte yarar var… Paratonerler de yıldırım düşmesinden korunma konusunda topraklama yoluyla işleyen bir sistemdir. Genellikle cami ve gökdelen gibi binalarda kullanılan paratonerler, binaların en tepesine kurulur. Yıldırım düştüğü takdirde paratonerlere düşer ve paratonerlerin topraklanması sayesinde de yıldırımdaki elektrik yükü toprağa aktarılır. Bu sayede paratonere sahip binalar yıldırım düşmesine karşı korunma altına alınmış olur.

 

Hem topraklama, hem de paratonerler düşünüldüğünde, elektrik sistemleri ile ilgili konularda ne kadar ciddi şekilde çalışılması gerektiği aşikar… Bu yüzden bakır bara kullanımına özen gösterilmelidir ve kaçak üretilmiş baralardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde tüm elektrik sistemlerinde sorun çıkabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Son olarak topraklama sistemi konusunda gerekli önlemleri aldıktan sonra düzenli olarak bakım yaptırmak da çok önemlidir. Periyodik bakımlar sayesinde elektrik sistemlerindeki olası problemler de giderilecektir.