Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Galvaniz Şerit

#

Galvaniz şerit, topraklama için kullanılan bir araçtır.  Topraklamaların daha etkili ve kalıcı olması için kullanılan galvaniz şeritler genellikle inşaat temelleri için üretilir. İnşaat temellerindeki demirlerin arasına döşenen galvaniz şeritler sayesinde temel aşamasındaki binanın da topraklaması yapılmış olur.

Sıcak daldırma galvanizli şeritlerin kullanılarak yapıldığı temel topraklama işleminin eksiksiz olması için gerekli şartların başında ise galvaniz şeritlerin en azından 50 mikron kaplama kalınlığının bulunması gerekmektedir.

 

Üretilen topraklama şeritlerinin, yani galvaniz şeritlerin, üzerinde ise her dört metrede bir TSE logosu yer almak zorundadır.  Ayrıca galvaniz şeritlerin üzerinde üretici firmanın marka bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. Topraklama şeritleri genellikle 40 metre ile 50 metre arasında değişmektedir. Bunun belli başlı nedenleri vardır. Topraklama şeritlerinin ortalama uzunluğu üzerindeki belirleyici iki faktör ise; maliyetin minimum düzeyde olması ve topraklama şeritlerinin 40 - 50 metre uzunlukta olanlarının daha verimli ve kullanımı kolay olması…

 

Bu yüzden, bir önceki paragrafta belirtilen şartları yerine getirmeyen galvaniz şeritlerden uzak durmanız hem binanızın topraklama sistemi, hem de içinde oturacaklar için çok daha güvenli olacaktır. aksi takdirde sahte ya da kaçak galvanizli şeritler kullanarak topraklamanın eksik olmasını ve binada yaşayanların hem can, hem de mal güvenliklerini riske etmiş olursunuz.

 

Topraklama son derece önemli bir husustur. Tüm binalar için yapılması gerekli olan topraklama sayesinde başta elektrik tesisatındaki problemlerin önüne geçmek olmak üzere pek çok konuda ortaya çıkabilecek olumsuzluklar ortadan kaldırılabilir. Ayrıca topraklama sonrasında düzenli olarak bakım yaptırılmalı, bina ve temel topraklama ile ilgili herhangi bir problem tespit edildiği takdirde ise en kısa sürede giderilmelidir. Aksi takdirde çıkabilecek her türlü olumsuzluğun faturası topraklama problemine bağlanacaktır. Her yıl düzenli olarak bakımını yaptırarak topraklama sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca topraklama için kullandığınız galvaniz şeritler TSE garantili ise, bakım konusunda da uzun süre sorun yaşamasınız. Fakat kullanılan galvaniz şeritler başta olmak üzere ürünlerde herhangi bir şekilde kalite anlamında sorun varsa, ilerleyen dönemlerde topraklama sorunlarının da ortaya çıkabileceğini çok iyi bilmelisiniz.