Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Kimyasal Direnç Düşürücü

#

Kimyasal direnç düşürücü ürünler topraklama geçiş direncini düşürmek için kullanılmaktadır. Pek çok kimyasal sayesinde topraklama geçiş direncini düşürmek mümkün. Bu direnci düşürmenin sebebi ise paratonerler yardımı ile gerçekleştirilen topraklamanın daha iyi olmasını sağlamaktır.

 

Paratonerler, cami ve gökdelen gibi yüksek binaları yıldırımlara karşı korumaktadır. Paratoner tesisatının sorunsuz olması için topraklamanın doğru olması gerekmektedir. Bunun için de topraklama iletkenlerinin sorunsuz, topraklama geçiş direncinin de düşük olması lazım. Topraklama geçiş direncini düşürmek için pek çok yöntem olmasına karşın en çok kullanılanı kimyasal direnç düşürücülerdir. Özellikle kumlu, killi ve taşlı toprakların geçiş direnci yüksektir. Bu yüzden bu tip topraklarda direnç düşürücü kullanmak gerekmektedir. Direnci düşürmenin de en çok tercih edilen yolu kimyasal direnç düşürücülerdir.

 

Bu tip topraklarda direnç düşürülmeden topraklama yapılması, paratonerlerin işlevini yitirmesine sebep olabilir. Topraklama için en elverişli geçiş direnci 2 ohm ile 5 ohm arasındadır. Fakat toprakta yabancı madde kullanıldığı takdirde bu direnç 11 ohm’a kadar çıkmaktadır. Düşürmeden paratoner topraklaması yapmak mümkün olmadığından, paratoner tesisatı öncesinde geçiş direnci mutlaka düşürülmelidir.

 

Kimyasal direnç düşürücü; toprak metal arasındaki geçiş direncini azaltmak başta olmak üzere, topraklama tesisatının direncini ayarlamak gibi etkilere sahiptir. Kimyasal direnç düşürücüler yağmur, kar ve don gibi olaylardan etkilenmez. Yani geçiş direnci zamanla artmaz. Direnç düşürücü kimyasallar düzenli bakım gerektirmez. Etrafındaki yer altı kaynaklarını kirletmez. Son derece kolay şekilde uygulanabilen kimyasal direnç düşürücüler sayesinde siz de binalarınız için yaptırdığınız paratoner ve topraklama tesisatının daha uzun süre sağlam şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Tuz ve diğer kimyasallarla da reaksiyona girmediğinden güvenli ve etkileyici bir çözüm yolu olan kimyasal direnç düşürücüler sayesinde topraklama geçiş direncini istenilen seviyeye çekebilir, bu sayede paratonerlerle toprak arasındaki akım iletimini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

 

Topraklama direncini düşürmek için kimyasal kullanımının yanı sıra farklı alternatifler de var tabi ki. Fakat kimyasal direnç düşürücüler hem bakıma ihtiyaç duymaması, hem de yalnızca tek kişinin dahi uygulayabilmesi ve çevredeki kaynak sularına da zarar vermemeleri düşünüldüğünde çok daha kullanışlı olacaktır.