Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Gem Tozu

#

Topraklamada direnç düşürmek için kullanılan pek çok yöntem vardır ve gem tozu da bunlardan biridir. Kimyasal yöntemler kullanarak topraklama direncini düşürmek mümkündür ve bu da genellikle gem tozu kullanılarak yapılmaktadır. Eğer topraklama yapmak için direnç seviyesi yeteri kadar düşük değilse, ilgili bölgelerde gem tozu kullanılır ve topraklama direnci düşürülür. Bu sayede sağlıklı şekilde topraklama yapılır.

 

Topraklama geçiş direnci; topraklama için kullanılan iletkenlerin toprakla temas ettiği bölgenin direncine denir. Bu bölgedeki direncin mümkün olduğu kadar az olması gereklidir. Çünkü akım dirençsiz yolu tercih eder. Ya da en az dirençli yolu… Topraklamada ise yıldırımlar aracılı ile paratonere iletilen akım, dirençsiz ya da en az dirençli yoldan ilerlemek isteyecektir. Bu yüzden iletkenlik katsayısı yüksek metaller kullanılarak paratonerle toprak arasında bir bağ oluşturulur. Sonra da akım toprağa iletilir.

 

Bu işin kusursuz şekilde gerçekleşmesi için de topraklama geçiş direncinin olabildiğine düşük olması gerekmektedir. Topraklama geçiş direncini düşürmek için en etkili yöntemlerden biri de gem tozu gibi kimyasal direnç düşürücüleri kullanmaktır. Bu direnç düşürücüler sayesinde iletkenlerdeki akım toprağa daha kolay aktarılacaktır.

 

Taş, kum ya da çakıl bulunan toprakların geçiş direnci yüksektir. Düşürmek için de gem tozu kullanılabilir. Topraklama geçiş direncinin 11 ohm olduğu bir bölgede kullanılan gem tozu, topraklama geçiş direncini 3 ohm’a kadar düşürebilmektedir. Normalde geçiş direncinin 5 ohm’un altında olması gerektiği düşünüldüğünde, bu değerden yüksek olan tüm topraklama geçiş dirençleri için gem tozu kullanılabilmektedir.

 

Kolay şekilde dökülen ve uygulanan bir madde olan gem tozu sayesinde toprak direncini düşürmek son derece kolaydır. Toprak ve metal arsasındaki direnci düşürmeyi sağlayan gem tozu her türlü toprakta kullanıma elverişlidir. Donma ve yağmur gibi olaylardan etkilenmeyen gem tozu, uzun süreli direnç düşüklüğü talebinde olanlar için son derece elverişlidir. Gem tozu kullanarak topraklama bakım maliyetlerini düşürmek de son derece kolay. Yani düşük maliyetli ve daha güvenli bir topraklama tesisatı için gem tozu kullanımı, bazı toprak çeşitlerinde mutlaka kullanılması gereken bir üründür.