Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Aktif Paratoner Raporu

#

Ülkemizdeki aktif paratoner sayısı, özellikleri, nitelikleri gibi hususların hepsini aktif paratoner raporu adı altında bir araya getirmek mümkün. Bu bağlamda;

 

  • 70’li yılların başından itibaren ülkemizde yalnızca erken akım yayan paratonerler kullanılmaktadır.

 

  • 2000’li yıllara kadar kullanılan paratonerler radyoaktif paratonerdi.

 

  • 2000’li yıllardan sonra ise radyoaktif paratonerler yasaklandı ve aktif paratonerler kullanılmaya başlandı. Radyoaktif paratonerlerin yasaklanmasının temel nedeni, bu paratonerlerin çevre ve insan sağlığına zarar verici radyoaktif etkilere sahip olmasıydı.

 

  • Her ne kadar aktif paratonerleri kullanmadan önce çeşitli kontroller yapılması gerekse de, günümüzde bazı paratonerlerin gerekli kontroller yapılmadan kullanıldığı tespit edilmiştir.

 

  • Ülkemizde yıl boyunca 5000 civarında aktif paratoner üretilmektedir.

 

  • Ortalama bir paratoner tesisatının yapımı için gereken ücret ise 1500 ile 2000 TL arasında değişmektedir.

 

  • Ülkemizde aktif paratonerler için yılda 5 milyon dolar gibi bir meblağ harcanmaktadır.

 

Aktif paratoner kullanımı, özellikle yıldırım düşme ihtimalinin yüksek olduğu yapılarda mutlaka kullanılmalıdır. Bununla birlikte yüksek binaların da aktif paratonerlerle yıldırımlara karşı korunması sağlanmalıdır. Aksi takdirde binalardaki iletkenlere düşecek olan yıldırım, yangın gibi olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

 

Aktif paratoner raporu aynı zamanda paratoner bakım ve onarımı sonrasında verilen belgeye de denmektedir. Bu belge doğrultusunda paratoner kullanımınızı sürdürebilir, kontroller esnasında eksiksiz şekilde tüm belgelere sahip olabilirsiniz.

 

Paratoner kontrolü, topraklama konusunda herhangi bir olumsuzluğun meydana gelip gelmediğinin tespiti açısından son derece önemlidir. Topraklama zamanla korozyona uğrayabileceğinden, düzenli olarak topraklama bakımı yaptırılarak paratonerin hala işlevsel olduğunu görmek yararlı olacaktır.

 

Paratonerler, gökdelen, cami ya da etrafında yüksek oranda boş toprak arazi olmayan yapılar için mutlaka kullanılması gereken sistemlerdir. Aktif paratonerler sayesinde cami, gökdelen gibi binalar yıldırıma karşı korunmuş olacaktır. Yıldırım camiye değil, paratonerlere düşecek ve paratonerler aracılı ile de akım toprağa iletilecektir. Fakat yukarıda altı çizilerek belirtilen aktif paratoner bakımı düzenli olarak yapılmadığı takdirde iletkenler, sistem direnci ya da topraklama konularınca çıkabilecek olası sorunlardan ötürü yıldırım paratoner yerine yapının kendisine düşebilir ve büyük can ve mal kayıplarına yol açabilir.