Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Aktif Paratoner Bakımı

#

Aktif paratoner bakımı da en az kullanımı kadar büyük öneme sahiptir. Aktif paratoner kullanımı, özellikle yıldırım düşmelerinin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Tabi aynı zamanda şehir merkezlerinde, gökdelen gibi yüksek binalarda da genellikle kullanılır. Tüm bunlara ek olarak elektrik üretiminin yapıldığı, tehlikeli maddelerin bulunduğu yapılar da eğer yıldırım düşmesinden etkilenecek bölgelerde yer alıyorsa, mutlaka aktif paratoner kullanılarak bu durum karşısında önlem alınmalıdır.

 

Peki aktif paratoner bakımı neden önemlidir? Aktif paratonerler, mantık itibarıyla düşünüldüğünde, akımı iletkenler yardımı ile topraklamaktır. Yani aslında bakımı yapılacak olan sistem aktif paratonerler değil topraklamadır. Topraklamada zamanla çeşitli problemler meydana gelebilir. Elektrik kaçağı olabilir, topraklamada bazı sorunlar oluşabilir… Tüm bunların önüne geçmek için de düzenli olarak topraklama kontrol ve bakımı yapılmalıdır. Aksi takdirde yıldırımın etkilerinden korunmak için montajı yapılan aktif parametre için harcanan para ve emek boşa gidecektir.

 

Ayrıca, yıllardır kullanımı yasak olan radyoaktif paratoner kullanıyorsanız, bu paratonerleri de en kısa süre içerisinde değiştirmeniz son derece önemlidir. Çünkü etrafa yaydıkları radyoaktif ışınlar ve dalgalar yüzünden çevreye ve insan sağlığına zarar vermektedirler. Yani radyoaktif paratoner bakımı diye bir şey bu yüzden söz konusu değildir. Kısacası yıldırımların etkilerinden korunmak için aktif paratoner kullanmak en sağlıklı güvenlik önemlidir.

 

Aktif paratoner bakımında topraklamanın doğru yapılıp yapılmadığı, zamanla iletkenlerde ya da topraklama sisteminde herhangi bir sorun oluşup oluşmadığı, direnç değerinin yeteri kadar az olup olmadığı gibi veriler incelenir. Tüm değer olması gerektiği gibiyse aktif paratoner bakımı tamamlanır ve rapor hazırlanır.

 

Aktif paratoner bakımını elektrik mühendisleri odasına üye yetkili bir kişi yapar ve sonrasında da rapor imzalanır. En son adım olarak da aktif paratoner raporu, kullanılan cihazların kalibrasyon bilgileri ve faturalar adresinize gönderilir.

 

Sonuç olarak; eğer aktif paratoner kullanmıyorsanız en kısa sürede bu sorunu düzeltmeli, aktif paratoner kullanıyorsanız da periyodik olarak paratoner bakımını yaptırıp olası sorunların önüne geçmelisiniz. Aksi takdirde hem can hem de mal güvenliğinizi riske etmiş olacaksınız.