Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Aktif Paratoner

#

Aktif paratoner, yıldırımlardan korunmak için topraklama yönteminin de dahil olduğu bir savunma mekanizması olarak düşünülebilir. Aslında bu tanım “paratoner” kelimesi için daha uygun olacaktır. paratonerler ise radyoaktif ve aktif paratonerler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yalnızca yıllardır radyoaktif paratoner kullanımı yasak vaziyette. Hal böyle olunca kullanılan radyoaktif paratonerlerin sökülmesi ve bunların yerine aktif paratoner takılması gerekmekte… Bu yüzden de paratoner dendiğinde, günümüzde, akla yalnızca aktif paratonerler gelmektedir.

 

Aktif paratonerlere aynı zamanda “Tesla paratoneri” ya da “Tesla aktif paratoneri” de denmektedir. Nicol Tesla adlı bilim adamı tarafından geliştirilen bir icat olan paratonerlere bu yüzden Tesla paratonerleri denmektedir.

 

Aktif paratoner kullanımı, özellikler etrafta yeteri kadar açık alanın bulunmadığı, merkezi yerlerde bulunan yapılar için elzemdir. Bu tip binalar yıldırım düşmelerine karşı son derece savunmasızdır. O yüzden özellikle çevrede daha yüksek bina yoksa, ilgili yapılarda mutlaka aktif paratoner kullanılmalıdır.

 

Akım, her zaman için en dirençsiz ve kolay yolu seçer. Bu yüzden paratonerler, iletken yardımı ile topraklanmalıdır. Kısa ve kestirme yoldan toprağa gömülecek olan metallerin bir ucunda paratonerler bulunduğu takdirde, yıldırım binanın en yüksek noktasındaki aktif paratonere düşecek, oradan da iletkenler yardımıyla topraklanmış olacaktır.

 

Yıldırım genellikle en yüksek binaların tepe noktalarına düşer. Bu yüzden özellikle gökdelenlerin tepelerinde mutlaka aktif paratoner kullanılır. Ayrıca elektrik üretim tesisleri için de paratoner son derece önemlidir. Tüm bunların yanı sıra yıldırım düşme tehlikesinin bulunduğu herhangi bir bölgede de kullanılabilecek olan aktif paratonerler sayesinde yıldırımlardan kaynaklanacak olan zararların önüne kolaylıkla geçilebilir.

 

Ayrıca paratoner montajı sonrasında düzenli olarak aktif paratoner bakımı yaptırmak şarttır. Aksi takdirde paratoner, etkisini kaybettiği takdirde hiç kimsenin haberi dahi olmayacak ve yıldırım düştüğünde de hem maddi hem de manevi kayıplar yaşanacaktır. Özellikle can ve mal güvenliğine önem verenlerin, iş yerlerinde de kullanması gereken bir ürün olan aktif paratoner sayesinde yıldırımların zararlarını minimum düzeye çekmek mümkün.

 

Aktif paratonerlerin her yıl düzenli bakımı, arıza söz konusu olduğu takdirde de onarım gerektirdiğini de unutulmamalıdır.