Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Faraday Kafesi

#

Faraday kafesi, elektrikle ilgili pek çok yapıda kullanılmaktadır. Daha doğrusu manyetik alanla ilgili yapılarda… Faraday kafesinin amacı manyetik alanların korunumunu sağlamaktır. Yani içerideki manyetik alanın dışarıya çıkmasını veya dışarıdaki manyetik alanın içeriye girmesini önlemek için Faraday kafesi kullanılmaktadır. Faraday kafesinin başarılı şekilde monte edilmesi için öncelikle binanın çevresi iletken ağlar yardımı ile örülür. Eğer manyetik alan korunumu farklı bir yapıda gerçekleşecekse, o zaman o yapının çevresi iletkenlerle kapatılır. Sonra da yapının mümkün olan en yüksek yerlerine yakalama uçları montajlanır.  Bu sayede yapı ile dış mekan arasında manyetik alan korunumu sağlanmış olur.

 

Özellikle yanıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu binalarda faraday kafesi kullanılmaktadır. Çünkü manyetik alan değişimi, bu tip tehlikeli maddelerin patlamasına sebep olabilir. Bu risklerin ortadan kalkması için de faraday kafesi kullanılmaktadır. Patlayıcıların olduğu binanın çevresi iletkenlerle örüldükten ve yakalama uçları da yerleştirildikten sonra iletkenler ve yakalama uçları birbirlerine bağlanıp topraklanır. Bu sayede eş potansiyel sistem de elde edilmiş ve manyetik alanların ani değişiminin de önüne geçilmiş olur.

 

Ayrıca telsiz kullanımının yaygın olduğu binalarda da faraday kafesi uygulaması yapılmaktadır. Aksi takdirde telsiz iletişiminin kesilmesi, parazitlerin meydana gelmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Tüm bu aksaklıkların önüne geçmek için de faraday kafesi kullanılmalıdır. Söz konusu binalardaki faraday kafesi uygulaması sayesinde telsiz konuşmalarının dışarıya sızması engellenir. Ayrıca monitör görüntülerinin de sinyal olarak dışarıya sızdırılmasının önüne geçilir. Bu sayede yüksek güvenlik gerektiren araştırmaların yapıldığı tesislerde de faraday kafesi sayesinde maksimum korunma sağlanmış olur.

 

Ayrıca radyo frekansı yayan elektronik aletler de kapaklarına veya kılıflarına topraklanarak faraday kafesi oluşturulmuş olur. Bu sayede söz konusu olan cihazlar çevrelerine bozucu sinyal yaymamış olur.

 

Kısacası faraday kafesi hayatın pek çok alanında karşımıza çıkan ve son derece gerekli bir uygulamadır. Siz de yukarıda bahsi geçen hususlarla ilgiliyseniz, mümkün olan en kısa sürede binanıza faraday kafesi yaptırmanız gerekebilir. Bu sayede manyetik alan korunumunu sağlamanın yanı sıra, yüksek güvenlik önlemleri gerektiren elektronik konularda da içinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.