Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Katodik Raporu

#

Katodik raporu, katodik koruma konusunda gereken önlemleri almış firma, kişi veya kuruluşlara verilmektedir. Bu konuda yetkili pek çok güvenlik firması bulunuyorken, metal koruma sistemlerinden biri olan katodik korumayı, yetkili ve deneyimli firmalardan birine rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Peki katodik koruma nedir?

 

Katodik koruma; metalleri korumaya yönelik olarak alınan tedbirlerden biridir ve son derece geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Metallerin aşınması, paslanması, eskimesi gibi etkilerden uzak bir çalışma ortamı isteyenler için mükemmel olanaklar sunan katodik koruma sayesinde siz de kullandığınız metallerin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bilindiği üzere metallerin büyük bir kısmı havadaki oksijenle reaksiyona girer ve zamanla aşınıp paslanır. Ayrıca su veya toprak altındaki metaller de zamanla korozyona uğramaktadır. İşte katodik koruma sayesinde tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün. Gerektiği şekilde katodik koruma yaptırdıktan sonra katodik raporu alabilir, katodik rapor talep edilen durumlarda sıkıntı çekmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

 

Galvanik usulü katodik koruma yöntemi ile de metallerin korozyonu engellenebilmektedir. Bu yöntemde korozyona uğramaması istenen metallerin yanına, fiziksel olarak temas edecek şekilde daha aktif metaller yerleştirilir. Bu sayede korunmasını istediğiniz metal çok daha uzun ömürlü olur.

 

Katodik koruma hayatın pek çok alanında kullanılıyorken genellikle petrol şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Fakat gemilerde de kullanılan katodik koruma sayesinde gemilerin suyla temas eden kısımlarındaki metaller çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

 

Katodik koruma sayesinde siz de işlerinizden aldığınız performansı maksimuma çıkarabilirsiniz. Pek çok petrol şirketinin katodik raporu olduğu düşünüldüğünde, petrol arama ve çıkarma faaliyetlerinde başarıyı artırdığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

 

Çalışmalarınızdan aldığınız verimin daha fazla ve işleriniz için kullandığınız ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını istiyor ve güvenliğe de önem veriyorsanız mutlaka katodik raporu başvurusunda bulunarak, metallerinizi koruma altına almalısınız.

 

1930 yıllarının başından itibaren uygulanmakta olan katodik koruma günümüzde gelişen teknolojinin de etkisiyle inanılması güç, mucizevi sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Bu sayede başta petrol ve deniz ile ilgili sektörlerde çalışanların olmak üzere pek çok firmanın iş bakımından aldığı verimi artırmak mümkün.