Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Katodik Ölçümü

#

Katodik koruma, özellikle metallerle ilgili iş alanlarında; gemicilik veya petrol arama ve çıkarma faaliyetleri yürüten şirketlerin üzerinde titizlikle durması gereken bir konudur. Katodik koruma ile ilgili gereken önlemleri aldıktan sonra ise katodik raporu alabilirsiniz. Bu sayede kimi alanlarda talep edilen katodik raporu konusunda endişe etmenize de gerek kalmayacaktır.

 

Peki katodik koruma nedir sorusunun cevabını ele alalım biraz da… katodik koruma; metallerin su veya havayla girdiği reaksiyon sonucu zamanla korozyona uğradıkları biliniyor. Katodik koruma sayesinde bu durumun önüne geçmek mümkün. Düzenli olarak katodik koruma yaptırarak metallerin aşınması, paslanması engellenebilir…

 

Katodik yaptırıldığında, aşınması istenmeyen metallerin yanına daha aktif metaller yerleştirilir. Metallerin daha aktif olması, reaksiyona girmeye istekli olmaları anlamına gelmektedir. Yani hem hava, hem de su, metallere temas ettiğinde, korunmasını istediğiniz metaller reaksiyona girmeyip, aktif olan metallerin reaksiyona girmesi sağlanacaktır. Bu sayede katodik koruma sonucu metaller daha uzun ömürlü olacaktır.

 

Bu noktada akıllara şu soru gelebilir; Katodik ölçümü neye göre yapılmaktadır? Belli başlı standardı var mıdır yoksa herkes istediği şekilde katodik koruma yaptırıp katodik raporu alabilir mi? Tabii ki hayır… Bu konuda geçerli olan standartlar TSE tarafından konulmuştur ve hazırlanacak olan rapor da TSE standartlarının yerine getirilip getirilmediğine göre düzenlenecektir.

 

Katodik koruma iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunların ilki dış akım kaynağı ile katodik koruma iken, ikincisi de galvanik anot sistemi ile katodik korumadır.

 

Tabi katodik koruma için bazı şartların da sağlanmış olması gerekmektedir… Katodik korumanın yapılacağı boru hattında elektrik, kesintisiz olarak iletilebilmelidir. Özellikle boru ek yerlerinde bu konuda problem olabiliyor. Eğer bu tip durumlar söz konusu olursa, boru ek yerlerine elektrik iletimini sağlayacak iletkenler eklenmelidir. Boru hattının diğer metallerden yalıtılmış olması son derece önemlidir. Boru hattındaki iki katodik yapı da birbirinden elektriksel anlamda yalıtılmış olmalıdır.

 

Tüm bunlara ek olarak uygulanacak olan katodik koruma sonrasında her altı ayda bir düzenli olarak potansiyel fark kontrol edilmelidir. Unutmayın; Katodik ölçümler düzenli olarak yapılmadıktan sonra, gereken verim alınmayacaktır.