Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Katodik Koruma

#

Katodik koruma; metallerin zamanla korozyona uğramasını engellemek için alınan tedbirlerin başında yer alan etkili bir yöntemdir. Son derece geniş bir kullanım alanı bulunan katodik korumanın son derece geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Katodik korumanın kullanım alanlarına geçmeden önce, korozyon kelimesinin tanımını yapmakta yarar var. Korozyon; metallerin zamanla hava, su ve toprakla reaksiyona girerek aşınmasına verilen addır. Her metalin aktifliği, dolayısıyla da reaksiyona girip aşınma isteği farklıdır. Bu yüzden çeşitli sürelerde aşınıp paslanırlar. Önüne geçmek için de katodik koruma kullanılabilecek en etkili yöntemdir.

 

Dış akım kaynaklı katodik koruma ve galvanik anotlu katodik koruma olmak üzere metallerin korozyonunu önlemek için iki farklı yöntem kullanılmamaktadır. Boru hatları, deniz araçları, tanklar ve su sistemleri başta olmak üzere pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanılmakta olan katodik koruma yöntemi ile siz de metallerin ömrünün daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

 

1930’ların başından beri uygulanmakta olan katodik korum yöntemi sayesinde özellikle petrol arama çıkarma faaliyetleri gerçekleştiren firmalar çok daha uzun ömürlü aletlere sahip olabiliyor. Ayrıca suyla temas oranı yüksek olan gemilerin paslanmasını da bu yöntemle önlemek mümkün. Yaklaşık olarak altı ayda bir kontrollerinin yapılıp düzenli olarak katodik raporu alınması gerektiği düşünüldüğünde, tüm bu şartlar yerine getirildiği takdirde çalışılan sektördeki başarı oranı çok daha artacaktır.

 

Siz de özellikle metal araç gereçlerle çalışıyor ve iş esnasında metallerin korozyona uğraması ihtimali ile karşı karşıya iseniz o zaman yapı, araç veya gereçleriniz için katodik koruma yaptırmalısınız. Aksi takdirde sürekli olarak kullandığınız araç gereçleri yenilemeniz gerekecektir ki bu çok daha yüksek maliyetlere neden olacaktır. Öte yandan düzenli olarak katodik koruma yaptırıp kontrollerini de gerçekleştirdiğiniz takdirde maliyeti düşük, verimi yüksek bir koruma elde etmiş olacaksınız.

 

TSE standartlarına uygun olarak belirlenen kurallar doğrultusunda gerçekleştirilen katodik koruma kontrollerinizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız, firma olarak bu konuda üzerinize düşeni yapıp 6 ayda bir de kontrol ettirmeniz yeterli olacaktır.