Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Faraday Kafesi Montajı

#

Faraday kafesi montajı ile ilgili bilgi vermeden önce, faraday kafesinin ne olduğu konusuna değinmek daha doğru olacaktır. Bildiğiniz üzere özellikle bazı yapılar için manyetik alan değişikliği olmaması son derece önemlidir. Faraday kafesi de manyetik alan değişimine hassas binalar için elektrik alan koruması sağlayan bir sistemdir. Bu sayede içerideki manyetik alan dışarıda, dışarıdaki manyetik alan da içeride herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Yapısı itibarıyla yapıyı dıştan tamamen iletkenlerle kapamaya yarayan faraday kafesi sayesinde içerideki yapı dışarıdaki elektriksel alandan korunmuş olur.

 

Faraday kafesi montajı her ne kadar yapımı düşünüldüğü kadar zor olmasa da, yalnızca bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Manyetik alanlardan korunmasını istediğiniz yapıyı iletkenlerle dışarıdan tamamen kapadıktan sonra, topraklama gerçekleştirerek faraday kafesi oluşturmak mümkün.

 

Örneğin telsiz konuşmalarının sızmasını istemediğiniz bir binanız var. Bu binadaki telsiz konuşmalarının dışarıdan dinlenmesini faraday kafesi ile gerçekleştirebilirsiniz. Binanın dışını tamamen iletkenlerle kapatarak ya da ağ şeklinde örerek, sonra da bu iletkenleri binanın tepe noktasından topraklayarak korumayı sağlayabilirsiniz.

 

Faraday kafesi yalnızca telsiz konuşmalarının dinlenmesini önlemek için değil, çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Mesela bilgisayarlı yüksek teknolojilerin üretildiği bir tesiste monitör ekranlarındaki görüntülere sızılmasını da faraday kafesi ile sağlamak mümkün.

 

Özellikle patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretildiği veya saklandığı tesislerde kullanılan faraday kafesi sayesinde patlayıcılar da güvenli şekilde muhafaza edilmiş olur. Faraday kafesi montajı aynı zamanda paratoner kullanımı da gerektiriyor. Yani doğal olarak yıldırım düşmeleri sonucu patlayıcı maddelerin de patlaması, faraday kafesine yapılan topraklamadan ötürü engellenmiş oluyor.

 

Siz de muhafazasına önem verdiğiniz, yüksek güvenlik önlemleri almayı gerektiren bina, yapı veya ürünlerini için faraday kafesi yaptırarak güvenliği üst düzeye çıkarabilir, özellikle patlama ihtimali bulunan yapılara uygulayacağınız faraday kafesleri sayesinde başta yıldırım düşmesi olmak üzere pek çok olumsuzluğa karşı binayı güvene alabilirsiniz.

 

Ayrıca GSM alıcı veya verici devreleri başta olmak üzere pek çok elektronik devreler de faraday kafesi ile topraklanmaktadır. Bu sayede elektronik cihazların etrafına ortam bozucu sinyal göndermeleri de engellenmektedir.