Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner Tesisatı

#

Paratoner, yıldırım düşmelerine karşı öncelikli olarak yüksek binaları korumaya yönelik alınabilecek tedbirlerin en etkililerindendir. Özellikle gökdelen, cami gibi yüksek binalara yıldırım düşme ihtimali, bu yapıların yanlarındaki nispeten kısa binalara düşme ihtimalinden daha yüksektir. Bu sebepler, bu tip binaların tepe noktalarına paratoner monte edilir. Paratoner tesisatının ne şekilde yapıldığı bu yüzden son derece önemlidir çünkü yeteri kadar dikkat edilmeden yapılan paratoner tesisatı, faydadan çok zarar getirebilir.

 

Bilindiği üzere akım, her zaman için dirençsiz yolu tercih eder. Paratonerlerin temel mantığı da bu prensip üzerine kurulmuştur. Korunması planlanan yapının en yüksek noktasına monte edilen bir iletken yardımı ile yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen yüksek miktardaki elektronların toprağa aktarımını sağlar. Binanın tepe noktasından 1.5 m kadar yüksekliğe konulan paratoner, direkt olarak binanın temeline bir iletken aracılığı ile bağlanır. Bu sayede etrafta toprak ya da ağaç yoksa, yıldırım paratonere düşecektir ve yıldırımdan alınan elektrik de direkt olarak iletken aracılığı ile toprağa aktarılacağından yangın ihtimali minimuma inecektir. Bu sayede hem korunması planlanan yapının, hem de çevredeki yapıların zarar görmesi de engellenmiş olacaktır.

 

Paratoner Tesisatının Bakımı

 

Paratoner kullanımında tesisatın önemi büyüktür. Mümkün olduğu kadar kısa yoldan paratoner ile toprak arasındaki yol tesis edilmelidir. Fakat kullanılan paratonerlerin bakımı da düzenli olarak yapılmalıdır. Zira tesisatta yıl içerisinde çeşitli aşınma ya da benzeri olumsuzluklar oluşabilir, paratonerlerden alınan verim azalabilir, paratonerin etkisi tamamiyle ortadan kalkabilir. Tüm bu durumları elemine etmek ve paratonerin etkisini maksimum düzeyde tutmak için ise paratoner tesisatı düzenli olarak kontrol edilmeli, tüzük ve yönetmelikler gereği yılda en az bir defa denetime tabi tutulmalıdır.

 

Paratoner Tesisatı Nasıl Olmalı?

 

Paratoner tesisatı yapılırken topraklama direnci ölçülmelidir. Eğer direnç yüksekse, kullanılan iletken miktarı artırılarak düşürülmelidir. Tabi direnci çeşitli kimyasallarla düşürmek de mümkündür. Fakat bu kimyasallar hem korozyon hem de çevre sağlığı açısından olumsuz etkilere sahip olduğu için tercih edilmemektedir.

 

Paratonerin bağlantı noktaları toprak altına ziftlenmeli, paratoner tesisatının civarında TV anteni gibi iletkenler varsa da mutlaka bağlanmalıdır.