Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner Ölçümü

#

Paratoner ölçümü ve bakımı, paratoner kullanımının söz konusu olduğu tüm mekanlar için periyodik olarak yapılmalıdır. Paratonerler, yıldırım düşmelerinin olumsuz etkilerini minimum seviyeye indirmek ve ortadan kaldırmak için kullanılan en etkili savunma mekanizmaları olsa da, paratonerlerin de bazı durumlarda etkisiz kalacağını unutmamak gerekir. Peki paratonerlerin koruma düzeyini maksimum seviyede tutmak için alınması gereken önlemler, yapılması gerekenler nelerdir?

 

Öncelikler paratoner ölçümü ve paratoner bakımının düzenli olarak yapılması şarttır. Gerekli tüzük ve yönetmelikler gereği her yıl en az bir defa kullanılan paratonerlerin ölçüm ve bakımının yapılması şarttır. Yani bakımını her yıl yaptırmadığınız paratonerlerin etkisinin azalacağını bilmelisiniz. Bu durum yalnızca mal değil, aynı zamanda can güvenliğini de riske eden tehlikeli bir faktördür.

 

Paratoner ölçümü ve bakımı esnasında yapılanları özetlemek gerekirse; her yıl düzenli olarak yapılan paratoner bakımında, paratonerin sağlam olup olmadığı, paratonerin yakalama ucunda paslanma gibi yıldırım düşmesinin etkisini azaltmayı engelleyecek faktörlerin söz konusu olup olmadığı, paratoner direğinin sağlam olup olmadığı,  paratonerler ve iniş iletkenleri arasındaki bağlantılarda aşınmanın varlığı araştırılır. Ayrıca bu bölgede herhangi bir gevşeklik söz konusu ise yangın riskinin varlığından bahsedilir. İniş iletkenlerinin ek yerlerinin yanı sıra iniş iletkenlerinin “kroşe” diye tabir edilen yerleri de kontrol testine tabi tutulur. Bu şekilde paratoner bakımı tamamlandıktan sonra paratoner topraklaması ölçümü yapılır. Paratoner topraklaması ile diğer cihazların topraklaması mutlaka birlikte yapılmalıdır. Doğru sonucun elde edilmesi için topraklamaların ayı ayrı yapılmaması şarttır. Paratoner ölçümü sonrasında topraklama direnci en fazla 10 ohm çıkmalıdır. Daha üst seviyede bir direnç söz konusu ise parametre ölçümünde de herhangi bir hata yoksa, bu direnç düşürülmelidir. Topraklama direncini düşürmeye yarayan pek çok kimyasal madde bulunmaktadır. Eğer paratoner ölçümü sonrasında 10 ohm’dan yüksek bir direnç ortaya çıktıysa bu kimyasallar kullanılarak direnç düşürülebilir. Fakat bu tip kimyasallar korozyon etkilerini artırıcı ve çevreyi kirletici özelliklere sahip olduğundan pek tavsiye edilen maddeler değildir.

 

Kısacası paratoner kullanımı kadar, paratoner bakımı ve paratoner ölçümü de son derece önemlidir. Bu yüzden ihmal edilmemeli, yılda en az bir kere kontrolleri yapılmalıdır.