Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Paratoner

#

Bir diğer adı yıldırımsavar olan paratonerler özellikle elektrik akımının yüksek olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Havadaki elektrik akımını toprağa aktarmak için kullanılan paratonerler bu yüzden kullanılması gereken yerlerde hayati öneme sahiptir. Şimşek ne demektir herkes bilir. İki bulutun sürtünme veya çarpışması sonucu oluşan şimşekler eğer kendi aralarında elektron alışverişi yaparsa, bu durumda yıldırımlar oluşur.  Elektron alışverişi sonunda ise tabiri caizse bir alev topu oluşur ve sonunda da yıldırım meydana gelir. Tabi meydana gelen yıldırımlardan korunmak, başta da belirttiğimiz üzere mümkündür. Yıldırım düşmelerinden zarar görmemek, oluşan elektrik akımını direkt olarak toprağa aktarmak için paratoner kullanmak gerekmektedir.

 

Kimileri paratonerlerin kompleks yapıya sahip olduğunu düşünse de aslında hiç de öyle değildir. Sıradan, basit demir çubukların toprağa çakılması yolu ile elde edilen paratonerlerin mantığı, yıldırımlardaki elektriği kendine çekerek toprağa elektrik geçişini sağlamaktır. Bu sayede yıldırım, yerleşim yerlerine veya tesis, iş yeri, ev, okul gibi alanlara düşmeyip toprağa aktarılmış olur.

 

Günümüzde kullanılan paratonerler ise çok daha teknolojiktir ve çeşitli geometrik hesaplamalar doğrultusunda belirlenir. Korunması planlanan yapıların en tepesine monte edilmesi gereken paratonerlerin toprakla olan bağlantısı olabildiğince kısa tutulmalıdır. Yani paratonerlere gelen yıldırım, direkt olarak toprağa aktarılabilmelidir.

 

Bir paratonerin yapıyı yıldırımdan ne kadar koruyacağı kesin değildir. Yapıyı ne kadar koruyacakları, paratonerin bulunduğu yere, çevre binalarla arasındaki yükseklik farkına ve toprakla olan bağlantısının uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Korunma seviyesinin ne kadar olduğunu hesaplamak için güvenilir yöntemler de yok değil… Elektro geometrik model yöntemi sayesinde paratonerlerin koruma mesafesi hesaplanabilir. Bu sayede yıldırımlardan korunma seviyesi de maksimuma çıkarılabilir.

 

Uyarma mesafesi iyileştirilmiş iyon cihazları için uygun olan aktif paratonerler kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebileceğiniz gibi standart paratonerler kullanarak da yıldırımlardan korunma işlevini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat iyon cihazları için uygun aktif paratonerlerin en büyük avantajı, düşük seviyedeki yıldırım çarpmalarından daha yüksek verimle korunma sağlamalarıdır.

 

Kısacası yıldırımlardan korunmayı gerektiren her türlü yapıda paratoner kullanmak şarttır. Özellikle sık sık yıldırım düşen yerleşim yerlerinde, ev ve iş yerleri dahil olmak üzere binalarda paratoner kullanmak, yıldırım düşmeleri sonucu oluşacak doğal afetlerin de önüne geçecektir.