Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Termokaynak

#

Termokaynak Nedir?

 

Termokaynak, elektriğin taşınması için kullanılan bir yöntem olup, güvenli bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya elektrik aktarımını sağlar. Elektrik aktarımı için kullanılan maddelerin ek yerlerini birleştirmeye yarayan termokaynak yöntemi ile güvenli bir şekilde elektriği taşıyabilirsiniz. Termokaynak yönteminde bakır, alüminyum veya çelik karışıkları kullanılmaktadır ve sağlam şekilde ek yerlerinin birleştirilmesi için bu maddeleri kullanmak şarttır.

 

Termokaynak yöntemi kullanılmadığı takdirde, topraklama için kullanılan levhaların ek yerlerinde zamanla aşınmalar meydana gelir. Bu aşınmalar da topraklamanın etkisini ortadan kaldırır. Topraklama etkisinin çok daha uzun sürmesi ve kalıcı olması için termokaynak yöntemi kullanılmalıdır. Topraklama direncinin birkaç yıl sonra artması gibi sonuçlarla karşılaşılmak istemeyenlerin de termokaynak yöntemine başvurmaları gerekmektedir. Birkaç yıl içerisinde ek yerlerindeki cıvataların nemlenme ya da küflenme gibi sebeplerden ötürü gevşeyip topraklama direncini artırmasını istemiyorsanız siz de termokaynak yöntemini kullanabilirsiniz.

 

Termokaynak yöntemi uygulanması pek çok açıdan avantajlıdır. Direncin artmasını engellediği gibi, ek erlerinin standart topraklama yöntemlerine oranla daha sağlam kalmasını sağlayan termokaynak sayesinde akım taşıma kapasitesinde herhangi bir azalma da olmaz.

 

Özellikle nemli ve korozyondan etkilenme ihtimali bulunan bölgelerdeki topraklamalarda kullanılması tavsiye edilen termokaynak sayesinde ek yerlerin doğal şartlardan olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek ve akım kapasitesinde azalma olmaksızın topraklama ömrünü uzatmak mümkün.

 

Siz de özellikle yağmur oranı yüksek, toprağı nemli bölgelerde bulunan bir işletmeye sahipseniz, temel topraklama ve beton topraklama işlemleri esnasında bir de termokaynak yaptırarak topraklamanın ektisini de maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

 

Termokaynak yönteminin yararları ve hiçbir zararının bulunmadığı düşünüldüğünde, can ve mal güvenliğini riske etmek istemeyenlerin kesinlikle kullanması gereken bir yöntem olduğunu söylemek mümkün. Termokaynak yöntemi ile gerçekleştireceğiniz topraklamalar sayesinde hem kalıcı topraklama etkilerine sahip olup, hem de topraklamanın etkisinin azaltmamak ve güvenliği artırmak elinizde…

 

Son olarak; termokaynak uygulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz özellikle internette bu konuda pek çok kaynak mevcut. Ayrıntılı anlatımlara internet sayesinde ulaşabilir yahut yetkili kişiler aracılığıyla topraklama yapılmış sisteminize termokaynak yaptırabilirsiniz.