Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Bakımı

#

Topraklama bakımı son derece önemli bir konudur. Yapılan topraklamanın periyodik olarak bakımının yapılması şart olsa da pek çok işletme topraklama bakımının ne sıklıkla yapılması gerektiği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir. Fakat topraklama bakımı için gerekli olan süre her alanda farklıdır. Aşağıda yer alan bilgileri dikkate alarak topraklama bakımınızı periyodik olarak yaptırabilir, muhtemel arızaların önüne de bu şekilde geçebilirsiniz.

 

Enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı yapan tesisler için topraklama bakımının 2 yılda bir defa yapılması lazım.  Fakat bu gruba enerji nakil ve dağıtım hatları dahil değil… Enerji nakil ve dağıtım hatları için ise 5 yılda bir bakım yaptırılması önerilmektedir.

 

Sanayi tesisleri ve ticaret merkezlerinde de periyodik olarak topraklama bakımı yaptırılmalıdır ve bu süreler de aşağıdaki şekildedir:

 

Topraklama ile ilgili direnç muayenesi ve bakımı her yıl yapılmalıdır. Topraklamayla alakalı olan muayene, kontrol ve ölçme de 2 yılda bir yaptırılmalıdır.

 

Sabit olmayan tesislerin topraklama bakımı da ihmal edilmemelidir. Bu tür tesislerin bakımlarına ilişkin bilgiler ise aşağıdaki şekildedir:

 

Sabit işletme elemanlarının bakımını her yıl yaptırmak gerekiyorken sabit olmayan –yani yer değiştirme imkanı olan- elemanların topraklama bakımı ise 6 ayda bir yapılmalıdır.

 

Yukarıdaki işletmelerin haricinde kalan bazı işletmelerin topraklama bakımlarının ise her yıl yapılması zorunludur. Topraklama bakımı bir yılı aşmaması gereken işletmeleri ise; parlayıcı, patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışan iş yerleri şeklinde sıralamak mümkündür. Yani bu tür iş yerlerine sahip olanların en azından her yıl topraklama bakımı yaptırması yasal bir zorunluluktur.

 

Topraklama bakımı; başta da belirttiğimiz üzere her türlü iş yerinin periyodik olarak yaptırması gereken bir husustur. Yaptırılmaması tüzük kurallarına aykırı olup, doğabilecek problemlerin sebebinin işletmeden başkasının olmamasına sebep olacaktır. Siz de sanayi tesisleri, ticaret merkezleri, sabit olan veya olmayan işletmelerin yanı sıra patlayıcı, parlayıcı veya tehlikeli maddelerle çalışan bir işletme sahibi iseniz, topraklama bakım periyotlarınızı kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Can ve mal güvenliğini gerektiği ölçüde korumak için topraklama bakımlarınızın periyodik şekilde yapıldığına emin olmalı, yapılmadığı takdirde hem yasal zorunluluk hem de güvenlik açısından bu durumu düzeltmelisiniz.