Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Topraklama Tesisatı

#

Topraklama tesisatları ikiye ayrılmaktadır. Topraklama tesisatı çeşitleri metal elektrotlarla topraklama tesisatı ve levha elektrotu ile topraklama tesisatı şeklinde ifade edilebilir.

 

Metal Elektrotlarla Topraklama Tesisatı: Bu topraklama tesisatı çeşidinde kare boru kullanılmaktadır. Ayrıca 6 mm kalınlığında, 1.5 m boyunda ve 60x60 köşebent kullanılır. Tabi kare boruların arasındaki mesafeye de dikkat edilmelidir. Topraklama tesisatı için kullanılan kare boruların mesafeleri, boyutlarından büyük olmalıdır. Toprağa çakılan borular yardımıyla oluşturulur bu tip topraklama tesisatları.

 

Bazı mekanlara 1.5 m borular çakılamayabilir. Bu tip durumlarda daha kısa boruların kullanılmasının bir sakıncası olmasa da şartlar el verirse 1.5 m boruların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Fakat boruların boyları kadar aralarında mesafe bırakmayı ihmal etmemek gerekir. Çünkü gerekli topraklama direncinin elde edilmesi için bu şarttır.

 

Çakılan borular birbirine bağlandıktan sonra elektrotların tepe noktalarına iniş iletkenleri bağlanmalıdır ve bu iniş iletkenlerinin bağlanma noktaları da toprağın en az 30 cm derininde gömülü olmalıdır.

 

Levha Elektrotlarla Topraklama Tesisatı: Levha elektrotların üretildiği maddeler bakır veya galvaniz olmalıyken kullanılan bakır kalınlığı 1.5 mm yahut galvaniz kalınlığı 3 mm olmalıdır. Toprak iletkeninin levha ile bağlantısı da kaynak, cıvata veya perçin kullanılarak yapılmalıdır. Levha elektrotunun bir tarafının yüz ölçümü ise en azından 0.5 m2 şeklinde olmalıdır. Yüz ölçümünün daha az olması ölçümün doğru olmasını engelleyeceğinden bu hususa dikkat etmekte yarar var.  Ayrıca kullanılan toprağın içinde taş, çakıl veya herhangi bir yabancı madde bulunmamalıdır. Toprağı ise mümkün olduğunda ısıtmak gerekmektedir. 

 

Levhanın alt ucu ise mümkünse yer altında su içerisine konulmalıdır. Eğer kullanılan levhanın değeri çok yüksekse, bu durumda birden fazla sayıda levha kullanılabilir. Yalnız levhaların paralel olarak kullanılmasına özen göstermek şarttır.

 

Levhalar arasında bırakılması gereken değer normalde 2 metredir fakat bu değerin değişken olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer levhalar birbirine yakın şekilde kullanılacaksa yüzleri birbirine bakacak şekilde değil, yan yana olmalıdırlar. Ayrıca levhalar arasındaki mesafenin 2 m olması durumunda tek ve büyük levha kullanımı yerinde iki küçük levha kullanmak daha uygun olacaktır.